VS

Jaguar F-Pace vs Maxus Euniq 5 vertailu

Vertaa tehoa (575 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (68 600 € vs 56 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Jaguar F-Pace vai Maxus Euniq 5?

Jaguar F-Pace vs Maxus Euniq 5: tärkeimmät erot

Jaguar F-Pace

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maxus Euniq 5

  • ilmeisesti halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

F-Pace

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Maxus Euniq 5 on ilmeisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 56 400 € , kun taas Jaguar F-Pace maksaa 68 600 € . Ero on noin 12 157 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Maxus Euniq 5 suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 360 km:een, noin 296 km enemmän kuin Jaguar F-Pace.

Euniq 5

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Jaguar F-Pace tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa575 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 398 hv.

Huippunopeudessa Jaguar F-Pace on ratkaisevasti nopeampi – se yltää 286 km/h:een, kun taas Maxus Euniq 5 saavuttaa 160 km/h. Ero on noin 126 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Jaguar F-Pace vetää selvästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 310 Nm:een. Eroa on noin 390 Nm.

F-Pace

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Maxus Euniq 5 tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 5.

Omapainossa Maxus Euniq 5 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 810 kg verrattuna 1 951 kg:een. Painoero on noin 141 kg.

Tavaratilan koossa Jaguar F-Pace tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 470 L verrattuna 0 L:een. Ero on noin 470 L.

Kantavuudessa Jaguar F-Pace tarjoaa hieman enemmän – 589 kg verrattuna 541 kg:een. Ero on noin 48 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Jaguar F-Pace voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 68 600 €
F-Pace

Jaguar F-Pace

  • Moottorityyppi Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Bensiini
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 163 - 575 hv
  • Kulutus L/100km 1,8 - 12 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 64 km
Jaguar F-Pace
Maxus Euniq 5

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Jaguar F-Pace

Jaguar F-Pace huokuu brittiläistä eleganssia ja urheilullisuutta, yhdistäen tilan ja hienostuneen muotoilun arkeen sopivaksi luksusmaasturiksi. Ajettavuudessa se tuntuu ketterämmältä kuin ulkonäkö antaa ymmärtää, ja sisustassa on selkeä premium-tunnelma, joka tekee tästä kiinnostavan vaihtoehdon klassisen saksalaisen tarjonnan vastapainoksi.

Tiedot

Maxus Euniq 5

Maxus Euniq 5 on tilava ja käytännöllinen sähköinen perheauto, joka panostaa mukavuuteen ja arkikäytön järkevyyteen. Se ei yritä olla urheilija, vaan tarjoaa rauhallisen ajokokemuksen ja kilpailukykyisen varustetason niille, jotka hakevat fiksua ja edullista sähköistä vaihtoehtoa.

Tiedot
Jaguar F-Pace
Maxus Euniq 5

Kustannukset ja kulutus

Hinta
68 600 - 122 500 €
Hinta
56 400 €
Kulutus L/100km
1,8 - 12 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
22,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
64 km
Sähköinen toimintasäde
360 km
Akun kapasiteetti
15,4 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
41 - 274 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
62 - 83 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
MPV
Istuimet
5
Istuimet
6
Ovet
5
Ovet
5
Omamassa
1 951 - 2 230 kg
Omamassa
1 810 kg
Tavaratila
354 - 470 L
Tavaratila
0 L
Pituus
4 747 - 4 762 mm
Pituus
4 825 mm
Leveys
1 936 mm
Leveys
1 825 mm
Korkeus
1 664 - 1 670 mm
Korkeus
1 800 mm
Maksimi tavaratila
1 299 - 1 428 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
457 - 589 kg
Kantavuus
541 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
163 - 575 hv
Teho hv
177 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 - 10,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
195 - 286 km/h
Huippunopeus
160 km/h
Vääntömomentti
380 - 700 Nm
Vääntömomentti
310 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
120 - 423 kW
Teho kW
130 kW
Iskutilavuus
1 997 - 5 000 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
G, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Jaguar
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.