Vertaa tehoa (204 hv vs 102 hv), tavaratilaa ja hintaa (72 800 € vs 20 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai Nexo vai Renault Express?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Renault Express on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 20 800 € , kun taas Hyundai Nexo maksaa 72 800 € . Ero on noin 52 017 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Hyundai Nexo tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 204 hv verrattuna 102 hv:een. Ero on noin 102 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hyundai Nexo on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,8 s, kun taas Renault Express tarvitsee 11,9 s. Ero on noin 4,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hyundai Nexo vetää erottuvasti voimakkaammin, 350 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 110 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Hyundai Nexo tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Renault Express on selvästi kevyempi – 1 296 kg verrattuna 1 955 kg:een. Painoero on noin 659 kg.
Kantavuudessa Renault Express tarjoaa ilmeisesti enemmän – 700 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 215 kg.
Hyundai Nexo voittaa niukasti objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Hyundai Nexo näyttää ja tuntuu futuristiselta katumaasturilta, joka tarjoaa hiljaisen ja puhtaan ajokokemuksen ilman perinteisiä kompromisseja. Sisältä se on käytännöllinen ja viimeistelty, ja vetykäyttöisyys tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon niille, jotka haluavat trendikkään mutta järkevän ympäristövalinnan.
TiedotRenault Express on käytännöllinen ja pirteä kaupunkitavara-auto, joka sopii niin yrittäjälle kuin aktiiviselle perheelle. Se ei yritä olla luksus, vaan tarjoaa huolettoman hyötykäytön, ketterän pysäköitävyyden ja luotettavan kumppanin töihin ja viikonloppuprojekteihin — ilman turhaa turhamaisuutta.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
72 800 - 80 800 €
|
Hinta
20 800 - 23 700 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
4,6 - 6,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
121 - 149 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
1 955 kg
|
Omamassa
1 296 - 1 390 kg
|
|
Tavaratila
510 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 393 mm
|
|
Leveys
1 865 mm
|
Leveys
1 775 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 811 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
3 300 L
|
|
Kantavuus
485 kg
|
Kantavuus
575 - 700 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Vety
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
204 hv
|
Teho hv
75 - 102 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,8 - 8,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,9 - 16,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
100 - 167 km/h
|
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
Vääntömomentti
200 - 240 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
150 kW
|
Teho kW
55 - 75 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 332 - 1 461 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2021
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
|
Merkki
Hyundai
|
Merkki
Renault
|