Vertaa tehoa (150 hv vs 8 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 900 € vs 8 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai i30 Wagon vai Opel Rocks Electric?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Opel Rocks Electric on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 8 300 € , kun taas Hyundai i30 Wagon maksaa 30 900 € . Ero on noin 22 570 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Hyundai i30 Wagon tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 150 hv verrattuna 8 hv:een. Ero on noin 142 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hyundai i30 Wagon vetää merkittävästi voimakkaammin, 250 Nm verrattuna 40 Nm:een. Eroa on noin 210 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: Hyundai i30 Wagon tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Opel Rocks Electric on selvästi kevyempi – 558 kg verrattuna 1 340 kg:een. Painoero on noin 782 kg.
Tavaratilan koossa Hyundai i30 Wagon tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 602 L verrattuna 63 L:een. Ero on noin 539 L.
Kantavuudessa Hyundai i30 Wagon tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 490 kg verrattuna 142 kg:een. Ero on noin 348 kg.
Opel Rocks Electric vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Hyundai i30 farmari on arjen sankari, joka yhdistää käytännöllisen tilan ja hillityn tyylin ilman turhaa näyttämistä — erinomainen valinta perheelle tai kompaktille muuttomiehelle, joka arvostaa järkeä ja mukavuutta. Ajossa se tuntuu vaivattomalta ja luotettavalta, ja sisätiloissa arjen rutiinit sujuvat niin jouhevasti, että kauppareissut muuttuvat melkein miellyttäviksi.
TiedotOpel Rocks Electric on pirteä ja urbaani sähköinen katumaasturi, joka istuu kaupunkimiljööseen persoonallisella otteella ja saa katseet kääntymään. Se on käytännöllinen ja ketterä valinta ostajalle, joka haluaa helpotusta arkeen ilman tylsää kompromissia ulkonäössä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
30 900 - 39 200 €
|
Hinta
8 300 - 9 200 €
|
|
Kulutus L/100km
5,9 - 6,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
75 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
134 - 142 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 340 - 1 460 kg
|
Omamassa
558 kg
|
|
Tavaratila
602 L
|
Tavaratila
63 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 795 mm
|
Leveys
1 388 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
450 - 490 kg
|
Kantavuus
142 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
115 - 150 hv
|
Teho hv
8 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,1 - 11,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
172 - 250 Nm
|
Vääntömomentti
40 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
85 - 110 kW
|
Teho kW
6 kW
|
|
Iskutilavuus
998 - 1 598 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Hyundai
|
Merkki
Opel
|