VS

Hyundai i20 vs Bentley Continental Coupe vertailu

Vertaa tehoa (90 hv vs 549 hv), tavaratilaa ja hintaa (22 600 € vs 234 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai i20 vai Bentley Continental Coupe?

Hyundai i20 vs Bentley Continental Coupe: tärkeimmät erot

Hyundai i20

4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Bentley Continental Coupe

3,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

i20

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Hyundai i20 on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 22 600 € , kun taas Bentley Continental Coupe maksaa 234 600 € . Ero on noin 211 946 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Hyundai i20 kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Bentley Continental Coupe, jonka kulutus on 11,8 L/100km. Ero on noin 6,1 L/100km.

i20

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Bentley Continental Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa549 hv verrattuna 90 hv:een. Ero on noin 459 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Continental Coupe on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas Hyundai i20 tarvitsee 11,5 s. Ero on noin 7,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Continental Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 172 Nm:een. Eroa on noin 598 Nm.

i20

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Hyundai i20 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Hyundai i20 on vakuuttavasti kevyempi – 1 145 kg verrattuna 2 165 kg:een. Painoero on noin 1 020 kg.

Tavaratilan koossa Bentley Continental Coupe tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 358 L verrattuna 352 L:een. Ero on noin 6 L.

Kantavuudessa Bentley Continental Coupe tarjoaa hieman enemmän – 475 kg verrattuna 465 kg:een. Ero on noin 10 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Hyundai i20 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 22 600 €
i20

Hyundai i20

  • Moottorityyppi : Bensiini
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 90 hv
  • Kulutus L/100km : 5,7 L/100km
Hyundai i20
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai i20

Hyundai i20 on fiksusti muotoiltu pikkukaupunkilainen, joka tuntuu huomattavasti viitseliäämmältä ajokumppanilta kuin sen kokoluokka antaa odottaa. Se sopii mainiosti arkeen: käytännöllinen, mukava ja helppo valinta niille, jotka haluavat yksinkertaista luotettavuutta ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Bentley Continental Coupe

Bentley Continental Coupé on kuin arvokkaasti pukeutunut lontoolainen herrasmies, joka kaartaa katukuvaan hillityllä tyylillä ja kääntää katseet vaivattomalla läsnäolollaan. Ajettavuus yhdistyy äärimmäiseen ylellisyyteen niin sulavasti, että ajokokemus tuntuu yhtä lailla juhlahetkeltä kuin arjen nautinnolta — ja hymy ratin takana on helposti tarttuva.

Tiedot
Hyundai i20
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
22 600 - 29 200 €
Hinta
234 600 €
Kulutus L/100km
5,7 L/100km
Kulutus L/100km
11,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
128 - 129 g/km
CO2
268 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
90 L

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 145 - 1 170 kg
Omamassa
2 165 kg
Tavaratila
352 L
Tavaratila
358 L
Pituus
-
Pituus
4 850 mm
Leveys
1 775 mm
Leveys
1 966 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 405 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
455 - 465 kg
Kantavuus
475 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
90 hv
Teho hv
549 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,5 - 12,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
318 km/h
Vääntömomentti
172 Nm
Vääntömomentti
770 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
66 kW
Teho kW
404 kW
Iskutilavuus
998 cm3
Iskutilavuus
3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2019
CO2-tehokkuusluokka
D
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Hyundai
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.