VS

Honda ZR-V vs Maserati MC20 Coupe vertailu

Vertaa tehoa (184 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 600 € vs 255 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda ZR-V vai Maserati MC20 Coupe?

Honda ZR-V vs Maserati MC20 Coupe: tärkeimmät erot

Honda ZR-V

4,8 (3 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
Tiedot

Maserati MC20 Coupe

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • vähän kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

ZR-V

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Honda ZR-V on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 42 600 € , kun taas Maserati MC20 Coupe maksaa 255 300 € . Ero on noin 212 671 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Honda ZR-V kuluttaa 5,7 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Maserati MC20 Coupe, jonka kulutus on 11,5 L/100km. Ero on noin 5,8 L/100km.

MC20 Coupe

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maserati MC20 Coupe tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa630 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 446 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MC20 Coupe on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas Honda ZR-V tarvitsee 7,8 s. Ero on noin 4,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MC20 Coupe vetää merkittävästi voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 315 Nm:een. Eroa on noin 415 Nm.

ZR-V

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Honda ZR-V tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Maserati MC20 Coupe on vähän kevyempi – 1 469 kg verrattuna 1 660 kg:een. Painoero on noin 191 kg.

Kantavuudessa Honda ZR-V tarjoaa erottuvasti enemmän – 455 kg verrattuna 321 kg:een. Ero on noin 134 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Honda ZR-V on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 42 600 €
ZR-V

Honda ZR-V

  • Moottorityyppi : Täyshybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 184 hv
  • Kulutus L/100km : 5,7 - 5,8 L/100km
Honda ZR-V
Maserati MC20 Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Honda ZR-V

Honda ZR-V on hillityn tyylikäs katumaasturi, joka tarjoaa miellyttävän yhdistelmän arkipäivän käytettävyyttä ja huoliteltua muotoilua ilman turhaa kikkailua. Ajaminen tuntuu varmalta ja pehmeältä, sisätila on mukava ja käytännöllinen — erinomainen valinta niille, jotka haluavat luotettavaa laatua ilman tarpeetonta show'ta.

Tiedot

Maserati MC20 Coupe

Maserati MC20 Coupé on italialaisen urheilullisuuden tiivistymä — dramaattinen muotoilu ja herkkä olemus tekevät siitä katukuvan tähtihetken jokaisella mutkalla. Ajaminen on kuin kutsu pitää hauskaa aikuisen tyylillä, joten se houkuttelee ostajaa, joka haluaa sekä näyttävyyttä että ajamisen hienostuneisuutta.

Tiedot
Honda ZR-V
Maserati MC20 Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
42 600 - 47 000 €
Hinta
255 300 €
Kulutus L/100km
5,7 - 5,8 L/100km
Kulutus L/100km
11,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
130 - 132 g/km
CO2
261 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
60 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 660 - 1 710 kg
Omamassa
1 469 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
4 669 mm
Leveys
1 840 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 224 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
440 - 455 kg
Kantavuus
321 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
184 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,8 - 8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
325 km/h
Vääntömomentti
315 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
135 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
1 993 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Honda
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.