VS

Honda HR-V vs Nissan X-Trail vertailu

Vertaa tehoa (131 hv vs 213 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 200 € vs 41 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda HR-V vai Nissan X-Trail?

Honda HR-V vs Nissan X-Trail: tärkeimmät erot

Honda HR-V

4,3 (15 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • vähän kevyempi
Tiedot

Nissan X-Trail

4,6 (5 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

HR-V

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Honda HR-V on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 36 200 € , kun taas Nissan X-Trail maksaa 41 500 € . Ero on noin 5 367 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Honda HR-V kuluttaa 5,4 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin Nissan X-Trail, jonka kulutus on 5,7 L/100km. Ero on noin 0,3 L/100km.

X-Trail

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Nissan X-Trail tarjoaa selvästi enemmän tehoa213 hv verrattuna 131 hv:een. Ero on noin 82 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Nissan X-Trail on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7 s, kun taas Honda HR-V tarvitsee 10,6 s. Ero on noin 3,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Nissan X-Trail vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 525 Nm verrattuna 253 Nm:een. Eroa on noin 272 Nm.

HR-V

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Nissan X-Trail tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Honda HR-V on vähän kevyempi – 1 452 kg verrattuna 1 668 kg:een. Painoero on noin 216 kg.

Tavaratilan koossa Nissan X-Trail tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 585 L verrattuna 319 L:een. Ero on noin 266 L.

Kantavuudessa Nissan X-Trail tarjoaa huomattavasti enemmän – 574 kg verrattuna 418 kg:een. Ero on noin 156 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Nissan X-Trail ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 41 500 €
X-Trail

Nissan X-Trail

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Täyshybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 163 - 213 hv
  • Kulutus L/100km : 5,7 - 6,9 L/100km
Honda HR-V
Nissan X-Trail

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Honda HR-V

Honda HR‑V on herkullisen käytännöllinen pieni katumaasturi, joka tuntuu kevyeltä kaupungissa mutta pitää matkanteon vaivattomana myös pidemmillä reissuilla. Sisältä nerokkaasti suunniteltu ja luotettava kumppani arkeen — ostajalle joka arvostaa järkevää valintaa ja vähän ajamisen iloa, tämä on vaikea sivuuttaa.

Tiedot

Nissan X-Trail

Nissan X-Trail on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii niin perheen arkeen kuin pitemmillekin reissuille. Hillitty ulkonäkö kätkee avaran ja fiksun sisustan, ja ajettavuus tekee arjen matkanteosta ripauksen seikkailua ilman turhaa dramatiikkaa.

Tiedot
Honda HR-V
Nissan X-Trail

Kustannukset ja kulutus

Hinta
36 200 - 43 000 €
Hinta
41 500 - 61 400 €
Kulutus L/100km
5,4 L/100km
Kulutus L/100km
5,7 - 6,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
122 g/km
CO2
131 - 161 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5 - 7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 452 kg
Omamassa
1 668 - 1 961 kg
Tavaratila
319 L
Tavaratila
177 - 585 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
-
Leveys
1 840 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
418 kg
Kantavuus
432 - 574 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Täyshybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
131 hv
Teho hv
163 - 213 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 - 10,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7 - 9,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
253 Nm
Vääntömomentti
300 - 525 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
96 kW
Teho kW
120 - 157 kW
Iskutilavuus
1 498 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E
Merkki
Honda
Merkki
Nissan
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.