VS

Honda CR-V vs TYN-e TX1-e vertailu

Vertaa tehoa (184 hv vs 41 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 900 € vs 24 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Honda CR-V vai TYN-e TX1-e?

Honda CR-V vs TYN-e TX1-e: tärkeimmät erot

Honda CR-V

4,7 (7 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi enemmän tehoa
Tiedot

TYN-e TX1-e

  • selvästi halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

CR-V

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

TYN-e TX1-e on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 24 800 € , kun taas Honda CR-V maksaa 48 900 € . Ero on noin 24 083 €.

Sähköisessä toimintamatkassa TYN-e TX1-e suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 135 km:een, noin 57 km enemmän kuin Honda CR-V.

TX1-e

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Honda CR-V tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa184 hv verrattuna 41 hv:een. Ero on noin 143 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Honda CR-V vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 335 Nm verrattuna 120 Nm:een. Eroa on noin 215 Nm.

CR-V

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Honda CR-V tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa TYN-e TX1-e on selvästi kevyempi – 930 kg verrattuna 1 821 kg:een. Painoero on noin 891 kg.

Kantavuudessa TYN-e TX1-e tarjoaa erottuvasti enemmän – 620 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 145 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

TYN-e TX1-e on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

24 787 €
TX1-e

TYN-e TX1-e

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Takaveto
  • Teho hv 41 hv
  • Sähköinen toimintasäde 135 km
Honda CR-V
TYN-e TX1-e

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Honda CR-V

CR-V on luotettava arjen seikkailija, joka yhdistää tilan ja helppokäyttöisyyden ilman turhaa kiillotusta. Sisätilat tuntuvat harkituilta ja käytännöllisiltä, joten ostaja saa fiksun ja kompromissittoman kumppanin perheen ja viikonloppureissujen tarpeisiin — tylsän turvallinen valinta hyvällä tavalla.

Tiedot

TYN-e TX1-e

TYN-e TX1-e istuu katukuvaan itsevarmasti — pirteä muotoilu ja ketterä luonne tekevät siitä erinomaisen valinnan kaupunkiajoon. Sisältä se yllättää fiksulla käytännöllisyydellään ja miellyttävällä ajotuntumalla, joten jos haluat huoletonta ja edullista sähköistä kaupunkiajelua, tämä kannattaa ehdottomasti testata.

Tiedot
Honda CR-V
TYN-e TX1-e

Kustannukset ja kulutus

Hinta
48 900 - 59 300 €
Hinta
24 800 €
Kulutus L/100km
2,6 - 6,7 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
78 km
Sähköinen toimintasäde
135 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
59 - 152 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Pakettiauto
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 821 - 1 988 kg
Omamassa
930 kg
Tavaratila
579 - 617 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 866 mm
Leveys
1 465 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
439 - 475 kg
Kantavuus
620 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
184 hv
Teho hv
41 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9 - 9,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
335 Nm
Vääntömomentti
120 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
135 kW
Teho kW
30 kW
Iskutilavuus
1 993 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, E, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Honda
Merkki
TYN-e
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.