VS

Genesis G70 vs Bentley Flying Spur vertailu

Vertaa tehoa (245 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 900 € vs 219 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Genesis G70 vai Bentley Flying Spur?

Genesis G70 vs Bentley Flying Spur: tärkeimmät erot

Genesis G70

  • merkittävästi halvempi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Bentley Flying Spur

  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

G70

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Genesis G70 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 46 900 € , kun taas Bentley Flying Spur maksaa 219 900 € . Ero on noin 172 996 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Bentley Flying Spur kuluttaa 3,3 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Genesis G70, jonka kulutus on 6,5 L/100km. Ero on noin 3,2 L/100km.

Flying Spur

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Bentley Flying Spur tarjoaa selvästi enemmän tehoa550 hv verrattuna 245 hv:een. Ero on noin 305 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Flying Spur on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,1 s, kun taas Genesis G70 tarvitsee 6,1 s. Ero on noin 2 s sekuntia.

Huippunopeudessa Bentley Flying Spur on erottuvasti nopeampi – se yltää 318 km/h:een, kun taas Genesis G70 saavuttaa 240 km/h. Ero on noin 78 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Flying Spur vetää merkittävästi voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 440 Nm:een. Eroa on noin 330 Nm.

G70

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Genesis G70 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Genesis G70 on ilmeisesti kevyempi – 1 727 kg verrattuna 2 330 kg:een. Painoero on noin 603 kg.

Tavaratilan koossa Bentley Flying Spur tarjoaa erottuvasti enemmän tilaa – 420 L verrattuna 330 L:een. Ero on noin 90 L.

Kantavuudessa Bentley Flying Spur tarjoaa erottuvasti enemmän – 650 kg verrattuna 452 kg:een. Ero on noin 198 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Bentley Flying Spur on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 219 900 €
Flying Spur

Bentley Flying Spur

  • Moottorityyppi Plug-in hybridi, Bensiini
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 544 - 550 hv
  • Kulutus L/100km 3,3 - 12,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 41 km
Genesis G70
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Genesis G70

Genesis G70 näyttää siltä kuin olisi astunut suoraan italialaisesta design-studiosta, mutta vie korealaisella itsevarmuudella laadun ja viimeistelyn uudelle tasolle. Ajettavuus on tarkkaa ja innostavaa, sisätilat tuntuvat hienostuneilta ja käytännöllisiltä yhtä aikaa — oiva valinta niille, jotka haluavat urheilullisuutta ilman turhaa bling-blingiä.

Tiedot

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur on kuin brittiläinen hovimestari – hillitty ja ylenpalttisen ylellinen, valmis kuljettamaan sinut punaiselle matolle ilman turhaa kohua. Ohjaamossa yhdistyvät käsityön laatu ja moderni mukavuus, joten se tuntuu yhtä kotoisalta pitkällä maantieajolla kuin viileässä luksushotellissa.

Tiedot
Genesis G70
Bentley Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 900 - 54 100 €
Hinta
219 900 - 226 400 €
Kulutus L/100km
6,5 - 9,1 L/100km
Kulutus L/100km
3,3 - 12,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
41 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
18 kWh
CO2
170 - 206 g/km
CO2
75 - 288 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
60 L
Polttoainesäiliön tilavuus
80 - 90 L

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
4
Ovet
4
Omamassa
1 727 - 1 858 kg
Omamassa
2 330 - 2 505 kg
Tavaratila
330 L
Tavaratila
420 L
Pituus
4 685 mm
Pituus
5 316 mm
Leveys
1 850 mm
Leveys
2 013 mm
Korkeus
1 400 mm
Korkeus
1 483 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
413 - 452 kg
Kantavuus
525 - 650 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Diesel
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
200 - 245 hv
Teho hv
544 - 550 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,1 - 7,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 4,3 s
Huippunopeus
230 - 240 km/h
Huippunopeus
285 - 318 km/h
Vääntömomentti
353 - 440 Nm
Vääntömomentti
750 - 770 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Teho kW
147 - 180 kW
Teho kW
400 - 404 kW
Iskutilavuus
1 998 - 2 199 cm3
Iskutilavuus
2 894 - 3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 021 - 2 023
Mallivuosi
2 021 - 2 022
CO2-tehokkuusluokka
G, F
CO2-tehokkuusluokka
B, G
Merkki
Genesis
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.