VS

Ford Mustang Mach-E vs NIO ET7 vertailu

Vertaa tehoa (487 hv vs 653 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 900 € vs 72 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Mach-E vai NIO ET7?

Ford Mustang Mach-E vs NIO ET7: tärkeimmät erot

Ford Mustang Mach-E

3,4 (3 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti halvempi
  • melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi
  • minimaalisesti pidempi sähköinen toimintamatka
  • vähän kevyempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

NIO ET7

  • huomattavasti enemmän tehoa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Mustang Mach-E

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Ford Mustang Mach-E on huomattavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 58 900 € , kun taas NIO ET7 maksaa 72 800 € . Ero on noin 13 963 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Ford Mustang Mach-E: se kuluttaa 17,7 kWh/100km ja on melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi kuin NIO ET7, jonka kulutus on 19 kWh/100km. Ero on noin 1,3 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Ford Mustang Mach-E suoriutuu minimaalisesti paremmin: se yltää jopa 600 km:een, noin 16 km enemmän kuin NIO ET7.

ET7

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa NIO ET7 tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa653 hv verrattuna 487 hv:een. Ero on noin 166 hv.

Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 3,8 s 0–100 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Mach-E vetää vähän voimakkaammin, 950 Nm verrattuna 850 Nm:een. Eroa on noin 100 Nm.

Mustang Mach-E

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Ford Mustang Mach-E on vähän kevyempi – 2 161 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 273 kg.

Tavaratilan koossa Ford Mustang Mach-E tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 519 L verrattuna 363 L:een. Ero on noin 156 L.

Kantavuudessa NIO ET7 tarjoaa hieman enemmän – 466 kg verrattuna 450 kg:een. Ero on noin 16 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Mustang Mach-E näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 58 900 €
Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 268 - 487 hv
  • Kulutus kWh/100km : 17,7 - 21 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 470 - 600 km
Ford Mustang Mach-E
NIO ET7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach‑E vakuuttaa Mustangin henkeä kunnioittavalla muotoilulla ja sähköisellä voimalla, tarjoten urheilullisen tunnelman ilman perinteisen moottorin murinaa. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa erottua katukuvassa mutta tarvitsee silti arkeen ja pidemmille matkoille sopivaa käytännöllisyyttä.

Tiedot

NIO ET7

NIO ET7 on rohkea tulkinta modernista luksussedanista, joka yhdistää rauhallisen ajokokemuksen ja arjen käytännöllisyyden. Sisällä tunnelma on ylellinen mutta inhimillinen, ja se tarjoaa ripauksen high-tech-viihdettä — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa erottua tiellä ilman turhaa prameilua.

Tiedot
Ford Mustang Mach-E
NIO ET7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
58 900 - 81 300 €
Hinta
72 800 - 83 800 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
17,7 - 21 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
19 - 19,3 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
470 - 600 km
Sähköinen toimintasäde
451 - 584 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
2 161 - 2 351 kg
Omamassa
2 434 - 2 454 kg
Tavaratila
519 L
Tavaratila
363 L
Pituus
-
Pituus
5 101 mm
Leveys
1 881 mm
Leveys
1 987 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 509 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
368 - 450 kg
Kantavuus
446 - 466 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
268 - 487 hv
Teho hv
653 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 6,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
200 km/h
Vääntömomentti
525 - 950 Nm
Vääntömomentti
850 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
197 - 358 kW
Teho kW
480 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2022
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Ford
Merkki
NIO
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.