Vertaa tehoa (453 hv vs 163 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 900 € vs 48 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Coupe vai Maxus Deliver 5?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Maxus Deliver 5 on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 48 300 € , kun taas Ford Mustang Coupe maksaa 62 900 € . Ero on noin 14 590 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ford Mustang Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 453 hv verrattuna 163 hv:een. Ero on noin 290 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Mustang Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,4 s, kun taas Maxus Deliver 5 tarvitsee 10,7 s. Ero on noin 6,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Coupe vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 300 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Maxus Deliver 5 tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 4.
Omapainossa Ford Mustang Coupe on minimaalisesti kevyempi – 1 808 kg verrattuna 1 925 kg:een. Painoero on noin 117 kg.
Kantavuudessa Maxus Deliver 5 tarjoaa merkittävästi enemmän – 1 190 kg verrattuna 334 kg:een. Ero on noin 856 kg.
Ford Mustang Coupe voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Mustang -kupé on ikoninen amerikkalainen urheilija, joka ilmoittaa saapumisensa näyttävästi ja tarjoaa ajettavaa, joka saa hymyn huulille. Se sopii ostajalle, joka arvostaa persoonaa ja ajamisen riemua enemmän kuin arkista konservatiivisuutta.
Tiedot
Maxus Deliver 5 tuntuu suunnitellulta niille, jotka tarvitsevat arjen tekemisiin käytännöllisen ja tilavan työhevosen kaupungin katuihin ja pihoille. Se tarjoaa järkevän yhdistelmän modernia ilmettä, kuljettajaystävällisiä ratkaisuja ja edullisia käyttöominaisuuksia — ei siis kaunotar, mutta tekee työnsä tehokkaasti ja säästää omistajansa hermoja.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
62 900 - 79 700 €
|
Hinta
48 300 - 51 400 €
|
|
Kulutus L/100km
12 - 12,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
21 - 22,5 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
321 - 335 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
275 - 282 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
3 - 6
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 808 - 1 837 kg
|
Omamassa
1 925 - 2 085 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 916 - 1 917 mm
|
Leveys
1 874 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
327 - 334 kg
|
Kantavuus
1 025 - 1 190 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
446 - 453 hv
|
Teho hv
163 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 5,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,7 - 11 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
540 Nm
|
Vääntömomentti
240 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
328 - 334 kW
|
Teho kW
120 kW
|
|
Iskutilavuus
5 038 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Maxus
|