Vertaa tehoa (446 hv vs 245 hv), tavaratilaa ja hintaa (69 200 € vs 71 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Convertible vai Maxus Mifa 9?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Ford Mustang Convertible on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 69 200 € , kun taas Maxus Mifa 9 maksaa 71 900 € . Ero on noin 2 699 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ford Mustang Convertible tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 446 hv verrattuna 245 hv:een. Ero on noin 201 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Mustang Convertible on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5 s, kun taas Maxus Mifa 9 tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 3,9 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Convertible vetää huomattavasti voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 190 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Maxus Mifa 9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 4.
Omapainossa Ford Mustang Convertible on erottuvasti kevyempi – 1 876 kg verrattuna 2 385 kg:een. Painoero on noin 509 kg.
Kantavuudessa Maxus Mifa 9 tarjoaa merkittävästi enemmän – 615 kg verrattuna 324 kg:een. Ero on noin 291 kg.
Ford Mustang Convertible tarjoaa tasapainoisemman kokonaisuuden objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Mustang Cabriolet on katujen showstopper: klassinen amerikkalainen asenne yhdistyy nykyaikaiseen viimeistelyyn sopivasti rosoisella charmilla. Avoautona se tarjoaa elämyksen, joka vetoaa tunteen ja fiiliksen etsijään — täydellinen valinta, kun haluat tuntea tien joka mutkassa ja herättää huomiota.
TiedotMifa 9 on moderni ja tilava sähköinen tila-auto, joka tekee matkanteosta rauhallisen ja vaivattoman niin arjessa kuin pidemmilläkin retkillä. Sisustus on harkittu ja käytännöllinen, joten perheet ja aktiiviset kuluttajat löytävät siitä paljon hyvää — koeajo kertoo lopulta, sopiiko se juuri sinun tarpeisiisi.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
69 200 - 72 800 €
|
Hinta
71 900 - 86 500 €
|
|
Kulutus L/100km
12,3 - 12,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
430 - 440 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
280 - 282 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
MPV
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
1 876 kg
|
Omamassa
2 385 - 2 610 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
466 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 270 mm
|
|
Leveys
1 916 mm
|
Leveys
2 000 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 840 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
2 017 L
|
|
Kantavuus
319 - 324 kg
|
Kantavuus
485 - 615 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
446 hv
|
Teho hv
245 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 5,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 km/h
|
|
Vääntömomentti
540 Nm
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
328 kW
|
Teho kW
180 kW
|
|
Iskutilavuus
5 038 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Maxus
|