VS

Ford Mustang Convertible vs Maxus Deliver 7 vertailu

Vertaa tehoa (446 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (69 200 € vs 37 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Convertible vai Maxus Deliver 7?

Ford Mustang Convertible vs Maxus Deliver 7: tärkeimmät erot

Ford Mustang Convertible

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

Maxus Deliver 7

  • vakuuttavasti halvempi
  • ratkaisevasti taloudellisempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Mustang Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Maxus Deliver 7 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 37 200 € , kun taas Ford Mustang Convertible maksaa 69 200 € . Ero on noin 32 002 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Maxus Deliver 7 kuluttaa 8 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Ford Mustang Convertible, jonka kulutus on 12,3 L/100km. Ero on noin 4,3 L/100km.

Deliver 7

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Ford Mustang Convertible tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa446 hv verrattuna 204 hv:een. Ero on noin 242 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Mustang Convertible on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5 s, kun taas Maxus Deliver 7 tarvitsee 11,4 s. Ero on noin 6,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Mustang Convertible vetää selvästi voimakkaammin, 540 Nm verrattuna 375 Nm:een. Eroa on noin 165 Nm.

Mustang Convertible

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Ford Mustang Convertible tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 3.

Omapainossa Ford Mustang Convertible on huomattavasti kevyempi – 1 876 kg verrattuna 2 360 kg:een. Painoero on noin 484 kg.

Kantavuudessa Maxus Deliver 7 tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 140 kg verrattuna 324 kg:een. Ero on noin 816 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Mustang Convertible antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 69 200 €
Mustang Convertible

Ford Mustang Convertible

  • Moottorityyppi Bensiini
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Takaveto
  • Teho hv 446 hv
  • Kulutus L/100km 12,3 - 12,4 L/100km
Ford Mustang Convertible
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ford Mustang Convertible

Ford Mustang Cabriolet on katujen showstopper: klassinen amerikkalainen asenne yhdistyy nykyaikaiseen viimeistelyyn sopivasti rosoisella charmilla. Avoautona se tarjoaa elämyksen, joka vetoaa tunteen ja fiiliksen etsijään — täydellinen valinta, kun haluat tuntea tien joka mutkassa ja herättää huomiota.

Tiedot

Maxus Deliver 7

Maxus Deliver 7 on käytännöllinen ja tilava pakettiauto, joka muuttaa arkiset kuljetukset sujuvaksi eikä jätä kuljettajaa pulaan. Ohjaamo ja kuormatila on suunniteltu työtä varten: sopivan simppeli, kestävä ja ajateltu, jotta työpäivät kulkevat ilman turhaa säätöä.

Tiedot
Ford Mustang Convertible
Maxus Deliver 7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
69 200 - 72 800 €
Hinta
37 200 - 60 700 €
Kulutus L/100km
12,3 - 12,4 L/100km
Kulutus L/100km
8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
26,9 - 28,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
310 - 370 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
280 - 282 g/km
CO2
0 - 211 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Avoauto
Kori
Pakettiauto
Istuimet
4
Istuimet
3
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 876 kg
Omamassa
2 360 - 2 520 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 916 mm
Leveys
2 030 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
319 - 324 kg
Kantavuus
980 - 1 140 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
446 hv
Teho hv
148 - 204 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 5,4 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 11,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
540 Nm
Vääntömomentti
330 - 375 Nm
Sylinterien lukumäärä
8
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
328 kW
Teho kW
108 - 150 kW
Iskutilavuus
5 038 cm3
Iskutilavuus
1 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
A, G
Merkki
Ford
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.