Vertaa tehoa (118 hv vs 202 hv), tavaratilaa ja hintaa (24 000 € vs 34 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Fiat 500 Convertible vai SsangYong Musso?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Fiat 500 Convertible on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 24 000 € , kun taas SsangYong Musso maksaa 34 900 € . Ero on noin 10 942 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Fiat 500 Convertible kuluttaa 5,2 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin SsangYong Musso, jonka kulutus on 8,4 L/100km. Ero on noin 3,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa SsangYong Musso tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 202 hv verrattuna 118 hv:een. Ero on noin 84 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: SsangYong Musso vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 220 Nm:een. Eroa on noin 180 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: SsangYong Musso tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa Fiat 500 Convertible on ratkaisevasti kevyempi – 1 150 kg verrattuna 2 045 kg:een. Painoero on noin 895 kg.
Kantavuudessa SsangYong Musso tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 1 010 kg verrattuna 325 kg:een. Ero on noin 685 kg.
SsangYong Musso on hieman edellä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Fiat 500C on pikkukaupungin kuningas, joka muuttaa arjen kesäiseksi seikkailuksi hauskalla ja huolettomalla tyylillään. Retrohenkinen ulkoasu ja pirteä luonne tekevät siitä erinomaisen valinnan ostajalle, joka hakee persoonallisuutta ja tuulahduksen rantaelämää ilman turhia fanfaareja.
Tiedot
SsangYong Musso tarjoaa rouhean ja käytännöllisen vaihtoehdon pick-up-markkinoille, erottuen kestävyydellään ja järkevästi suunnitelluilla tilaratkaisuilla. Se ei pyri luksukseen vaan toimii luotettavana työjuhtana sekä vapaa-ajan kumppanina, ja hinta-laatusuhde yllättää iloisesti koeajon jälkeen.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
24 000 - 34 400 €
|
Hinta
34 900 - 51 900 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 - 5,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,4 - 9,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
13 - 14,9 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
190 - 313 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 - 123 g/km
|
CO2
221 - 245 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
1 150 - 1 480 kg
|
Omamassa
2 045 - 2 260 kg
|
|
Tavaratila
183 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 095 - 5 405 mm
|
|
Leveys
1 683 - 1 684 mm
|
Leveys
1 950 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 840 - 1 855 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
250 - 325 kg
|
Kantavuus
785 - 1 010 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
|
Teho hv
65 - 118 hv
|
Teho hv
202 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9 - 17,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
183 - 187 km/h
|
|
Vääntömomentti
92 - 220 Nm
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
48 - 87 kW
|
Teho kW
149 kW
|
|
Iskutilavuus
999 cm3
|
Iskutilavuus
2 157 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2 022 - 2 024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A, D
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Fiat
|
Merkki
SsangYong
|