Vertaa tehoa (620 hv vs 299 hv), tavaratilaa ja hintaa (252 500 € vs 46 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ferrari Roma Convertible vai MG MGS9?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
MG MGS9 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 46 900 € , kun taas Ferrari Roma Convertible maksaa 252 500 € . Ero on noin 205 617 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: MG MGS9 kuluttaa 2,4 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ferrari Roma Convertible, jonka kulutus on 10,3 L/100km. Ero on noin 7,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Ferrari Roma Convertible tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 620 hv verrattuna 299 hv:een. Ero on noin 321 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari Roma Convertible on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas MG MGS9 tarvitsee 9,6 s. Ero on noin 6,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari Roma Convertible vetää selvästi voimakkaammin, 760 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 370 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: MG MGS9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 4.
Omapainossa Ferrari Roma Convertible on ilmeisesti kevyempi – 1 654 kg verrattuna 2 160 kg:een. Painoero on noin 506 kg.
Tavaratilan koossa MG MGS9 tarjoaa vähän enemmän tilaa – 332 L verrattuna 272 L:een. Ero on noin 60 L.
MG MGS9 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ferrari Roma Spider on tyylikkään hillitty avo-Ferrari, joka yhdistää klassisen italialaisen muotoilun ja nykyaikaisen glamourin niin, että pysähdykset tien sivuun tuntuvat osa elämyksen dramaturgiaa. Ajaminen paljasti helpon mutta silti dynaamisen luonteen: tämä ei ole pelkkä näyttelyauto, vaan viihdyttävä kumppani pitkiin viikonloppureissuihin — jos lompakko ja naapurin katseet sen sallivat.
TiedotMG MGS9 on tyylikkäästi muotoiltu ja miellyttävä ajaa, yhdistäen riittävän urheilullisuuden ja arjen mukavuuden. Se sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille, ja tarjoaa käytännölliset tilaratkaisut sekä houkuttelevan vaihtoehdon ostajalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
252 500 €
|
Hinta
46 900 - 50 800 €
|
|
Kulutus L/100km
10,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
2,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
100 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
234 g/km
|
CO2
54 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
7
|
|
Ovet
2
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 654 kg
|
Omamassa
2 160 kg
|
|
Tavaratila
272 L
|
Tavaratila
332 L
|
|
Pituus
4 656 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 974 mm
|
Leveys
1 967 mm
|
|
Korkeus
1 306 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
-
|
Kantavuus
557 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
620 hv
|
Teho hv
299 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,6 s
|
|
Huippunopeus
320 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
760 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
456 kW
|
Teho kW
220 kW
|
|
Iskutilavuus
3 855 cm3
|
Iskutilavuus
1 496 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2023
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
B
|
|
Merkki
Ferrari
|
Merkki
MG
|