VS

Ferrari Purosangue vs Maserati Ghibli vertailu

Vertaa tehoa (725 hv vs 430 hv), tavaratilaa ja hintaa (394 800 € vs 107 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ferrari Purosangue vai Maserati Ghibli?

Ferrari Purosangue vs Maserati Ghibli: tärkeimmät erot

Ferrari Purosangue

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Maserati Ghibli

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Purosangue

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Maserati Ghibli on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 107 900 € , kun taas Ferrari Purosangue maksaa 394 800 € . Ero on noin 286 897 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Maserati Ghibli kuluttaa 8,6 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ferrari Purosangue, jonka kulutus on 17,1 L/100km. Ero on noin 8,5 L/100km.

Ghibli

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Ferrari Purosangue tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa725 hv verrattuna 430 hv:een. Ero on noin 295 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari Purosangue on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,3 s, kun taas Maserati Ghibli tarvitsee 4,7 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.

Huippunopeudessa Ferrari Purosangue on minimaalisesti nopeampi – se yltää 312 km/h:een, kun taas Maserati Ghibli saavuttaa 286 km/h. Ero on noin 26 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari Purosangue vetää hieman voimakkaammin, 692 Nm verrattuna 580 Nm:een. Eroa on noin 112 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Maserati Ghibli tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Maserati Ghibli on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 953 kg verrattuna 2 033 kg:een. Painoero on noin 80 kg.

Tavaratilan koossa Maserati Ghibli tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 500 L verrattuna 473 L:een. Ero on noin 27 L.

Kuka voittaa datavertailun?

Maserati Ghibli ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 107 900 €
Ghibli

Maserati Ghibli

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 330 - 430 hv
  • Kulutus L/100km : 8,6 - 11,1 L/100km
Ferrari Purosangue
Maserati Ghibli

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ferrari Purosangue

Ferrari Purosangue rikkoo rajoja — se on Ferrarin tulkinta jokapäiväisestä luksussuvista, joka kävelee tyylikkäästi urheilullisuuden ja käytännöllisyyden rajamailla. Ohjaamossa tuntee, että tässä autossa on yhtä aikaa intohimoa kurveihin ja arjen mukavuutta, eli täydellinen valinta niille, jotka eivät halua valita.

Tiedot

Maserati Ghibli

Maserati Ghibli on italialainen luksussedaani, joka huokuu tyyliä ja urheilullisuutta jokaisesta linjastaan — se ei ujostele persoonallisuuttaan, vaan ottaa katseet haltuunsa. Ajokokemus on elävä ja kuljettajalle suunnattu, joten Ghibli sopii sinulle, joka haluat erottua massasta ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
Ferrari Purosangue
Maserati Ghibli

Kustannukset ja kulutus

Hinta
394 800 €
Hinta
107 900 - 149 100 €
Kulutus L/100km
17,1 L/100km
Kulutus L/100km
8,6 - 11,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
389 g/km
CO2
194 - 251 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
100 L
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
4
Omamassa
2 033 kg
Omamassa
1 953 - 2 010 kg
Tavaratila
473 L
Tavaratila
500 L
Pituus
4 973 mm
Pituus
4 971 mm
Leveys
2 028 mm
Leveys
1 945 mm
Korkeus
1 589 mm
Korkeus
1 461 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
520 - 577 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
725 hv
Teho hv
330 - 430 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,7 - 5,7 s
Huippunopeus
312 km/h
Huippunopeus
255 - 286 km/h
Vääntömomentti
692 Nm
Vääntömomentti
450 - 580 Nm
Sylinterien lukumäärä
12
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
533 kW
Teho kW
243 - 316 kW
Iskutilavuus
6 496 cm3
Iskutilavuus
1 998 - 2 979 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Ferrari
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.