VS

Dacia Jogger vs Aston Martin Vantage vertailu

Vertaa tehoa (158 hv vs 680 hv), tavaratilaa ja hintaa (18 700 € vs 204 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Dacia Jogger vai Aston Martin Vantage?

Dacia Jogger vs Aston Martin Vantage: tärkeimmät erot

Dacia Jogger

4,4 (2 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • erottuvasti kevyempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Aston Martin Vantage

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Jogger

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Dacia Jogger on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 18 700 € , kun taas Aston Martin Vantage maksaa 204 200 € . Ero on noin 185 490 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Dacia Jogger kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Aston Martin Vantage, jonka kulutus on 12,1 L/100km. Ero on noin 7,6 L/100km.

Vantage

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Aston Martin Vantage tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa680 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 522 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Aston Martin Vantage on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas Dacia Jogger tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 5,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Aston Martin Vantage vetää selvästi voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 600 Nm.

Jogger

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Dacia Jogger tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 2.

Omapainossa Dacia Jogger on erottuvasti kevyempi – 1 268 kg verrattuna 1 745 kg:een. Painoero on noin 477 kg.

Tavaratilan koossa Dacia Jogger tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 607 L verrattuna 235 L:een. Ero on noin 372 L.

Kuka voittaa datavertailun?

Dacia Jogger on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 18 700 €
Jogger

Dacia Jogger

  • Moottorityyppi : Bensiini, Täyshybridi, Kaasu (LPG)
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 110 - 158 hv
  • Kulutus L/100km : 4,5 - 7,6 L/100km
Dacia Jogger
Aston Martin Vantage

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Dacia Jogger

Dacia Jogger on järkevä ja käytännöllinen perheauto, joka kätkee sisäänsä runsaasti tilaa ja maanläheistä charmia ilman turhia krumeluureja. Se ei yritä hurmata luksuksella, mutta toimii luotettavana arjen sankarina — edullinen, helppo ja yllättävän monipuolinen valinta ostajalle, joka arvostaa käytännöllisyyttä.

Tiedot

Aston Martin Vantage

Aston Martin Vantage on urheilullinen ja elegantti coupé, jonka muotoilu kääntää katseet ja lupaa riemullista ajokokemusta. Ajossa Vantage tuntuu tarkalta ja hienostuneelta kumppanilta — se tarjoaa juuri oikean annoksen draivia ja ripauksen Bond-henkeä ilman turhaa prameilua.

Tiedot
Dacia Jogger
Aston Martin Vantage

Kustannukset ja kulutus

Hinta
18 700 - 28 500 €
Hinta
204 200 - 277 200 €
Kulutus L/100km
4,5 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
12,1 - 12,3 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
103 - 138 g/km
CO2
274 - 279 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
MPV
Kori
Coupé, Roadster
Istuimet
5 - 7
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 268 - 1 463 kg
Omamassa
1 745 - 1 805 kg
Tavaratila
160 - 607 L
Tavaratila
235 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 784 mm
Leveys
1 980 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
384 - 559 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi, Kaasu (LPG)
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
110 - 158 hv
Teho hv
665 - 680 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 12 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 3,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
190 - 200 Nm
Vääntömomentti
800 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
81 - 116 kW
Teho kW
489 - 500 kW
Iskutilavuus
999 - 1 789 cm3
Iskutilavuus
3 982 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, C
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Dacia
Merkki
Aston Martin
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.