VS

Chevrolet Corvette Coupe vs Maserati Levante vertailu

Vertaa tehoa (680 hv vs 430 hv), tavaratilaa ja hintaa (112 400 € vs 114 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Chevrolet Corvette Coupe vai Maserati Levante?

Chevrolet Corvette Coupe vs Maserati Levante: tärkeimmät erot

Chevrolet Corvette Coupe

  • minimaalisesti halvempi
  • selvästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

Maserati Levante

5 (4 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi taloudellisempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Corvette Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Chevrolet Corvette Coupe on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 112 400 € , kun taas Maserati Levante maksaa 114 100 € . Ero on noin 1 697 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Maserati Levante kuluttaa 9,7 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Chevrolet Corvette Coupe, jonka kulutus on 12,6 L/100km. Ero on noin 2,9 L/100km.

Levante

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Chevrolet Corvette Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa680 hv verrattuna 430 hv:een. Ero on noin 250 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Chevrolet Corvette Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,7 s, kun taas Maserati Levante tarvitsee 5,2 s. Ero on noin 2,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Chevrolet Corvette Coupe vetää huomattavasti voimakkaammin, 806 Nm verrattuna 580 Nm:een. Eroa on noin 226 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Maserati Levante tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Chevrolet Corvette Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 730 kg verrattuna 2 165 kg:een. Painoero on noin 435 kg.

Tavaratilan koossa Maserati Levante tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 580 L verrattuna 357 L:een. Ero on noin 223 L.

Kantavuudessa Maserati Levante tarjoaa merkittävästi enemmän – 615 kg verrattuna 250 kg:een. Ero on noin 365 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Chevrolet Corvette Coupe antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 112 400 €
Corvette Coupe

Chevrolet Corvette Coupe

  • Moottorityyppi : Täyshybridi, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 482 - 680 hv
  • Kulutus L/100km : 12,6 - 16,5 L/100km
Chevrolet Corvette Coupe
Maserati Levante

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Chevrolet Corvette Coupe

Chevrolet Corvette Coupé on amerikkalainen unelma tien päälle — lihaksikas, katseita keräävä ja selvästi tehty niille, jotka haluavat ajamisen olevan elämys eikä vain siirtymä. Ohjaamosta löytyy modernia mukavuutta ja selkeä kuljettajakeskeisyys, joten tämä auto toimii yhtä hyvin viikonloppureissuilla kuin näyttävänä statuksena arjen ruuhkassa.

Tiedot

Maserati Levante

Maserati Levante on italialaisen luksus-SUV:n sielukas yhdistelmä dramaattista muotoilua ja herkullista äänimaailmaa, joka kääntää katseet ja herättää tunteita asfalttiviidakossa. Se sopii ostajalle, joka arvostaa tyylitajua ja ajonautintoa enemmän kuin viivan alle jääviä laskelmia — tämä auto myy tunteen, ei Excel-taulukon rivin.

Tiedot
Chevrolet Corvette Coupe
Maserati Levante

Kustannukset ja kulutus

Hinta
112 400 - 190 000 €
Hinta
114 100 - 152 900 €
Kulutus L/100km
12,6 - 16,5 L/100km
Kulutus L/100km
9,7 - 12,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
289 - 377 g/km
CO2
221 - 273 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
SUV
Istuimet
2
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
1 730 - 1 907 kg
Omamassa
2 165 - 2 184 kg
Tavaratila
355 - 357 L
Tavaratila
580 L
Pituus
-
Pituus
5 005 mm
Leveys
1 934 - 2 025 mm
Leveys
1 981 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 693 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
193 - 250 kg
Kantavuus
316 - 615 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
482 - 680 hv
Teho hv
330 - 430 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,7 - 3,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
245 - 264 km/h
Vääntömomentti
613 - 806 Nm
Vääntömomentti
450 - 580 Nm
Sylinterien lukumäärä
8
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
354 - 475 kW
Teho kW
243 - 316 kW
Iskutilavuus
5 460 - 6 162 cm3
Iskutilavuus
1 995 - 2 979 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Chevrolet
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.