VS

BMW Z4 vs McLaren Super Series Roadster vertailu

Vertaa tehoa (340 hv vs 750 hv), tavaratilaa ja hintaa (52 800 € vs 333 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW Z4 vai McLaren Super Series Roadster?

BMW Z4 vs McLaren Super Series Roadster: tärkeimmät erot

BMW Z4

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • vakuuttavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

McLaren Super Series Roadster

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Z4

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

BMW Z4 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 52 800 € , kun taas McLaren Super Series Roadster maksaa 333 400 € . Ero on noin 280 615 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW Z4 kuluttaa 6,9 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin McLaren Super Series Roadster, jonka kulutus on 12,2 L/100km. Ero on noin 5,3 L/100km.

Super Series Roadster

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren Super Series Roadster tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa750 hv verrattuna 340 hv:een. Ero on noin 410 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Super Series Roadster on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas BMW Z4 tarvitsee 4,5 s. Ero on noin 1,7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Super Series Roadster vetää selvästi voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 300 Nm.

Z4

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 2 henkilölle.

Omapainossa McLaren Super Series Roadster on tuskin kevyempi – 1 438 kg verrattuna 1 510 kg:een. Painoero on noin 72 kg.

Tavaratilan koossa BMW Z4 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 281 L verrattuna 58 L:een. Ero on noin 223 L.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW Z4 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 52 800 €
Z4

BMW Z4

  • Moottorityyppi Bensiini
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Takaveto
  • Teho hv 197 - 340 hv
  • Kulutus L/100km 6,9 - 8,5 L/100km
BMW Z4
McLaren Super Series Roadster

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW Z4

BMW Z4 on arkkityyppinen avoauto, joka yhdistää elegantin muotoilun ja selkeän kuskin paikan — ohjaus on tarkka ja jokainen mutka tuntuu palkinnolta. Sisältä se huokuu pientä luksusta mutta on silti arjen pelastaja viikonloppuseikkailuissa, ja sen kanssa naapurit kääntyvät katselemaan yhtä varmasti kuin kuljettaja hymyilee.

Tiedot

McLaren Super Series Roadster

McLaren Super Series Roadster tarjoaa avoauton vapauden ja äärimmäisen ajamisen riemun, jossa muotoilu ja ääni keräävät katseet vielä pitkään jälkikäteen. Tämä ei ole arjen läpikulkuneuvo vaan valinta intohimoiselle kuskille, joka haluaa erottua ja nauttia jokaisesta ajokilometristä — katto auki, suuret hymyt taattu.

Tiedot
BMW Z4
McLaren Super Series Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta
52 800 - 79 400 €
Hinta
333 400 €
Kulutus L/100km
6,9 - 8,5 L/100km
Kulutus L/100km
12,2 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
157 - 191 g/km
CO2
276 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Roadster
Kori
Roadster
Istuimet
2
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 510 - 1 640 kg
Omamassa
1 438 kg
Tavaratila
281 L
Tavaratila
58 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 864 mm
Leveys
2 161 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
215 - 235 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
197 - 340 hv
Teho hv
750 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
320 - 500 Nm
Vääntömomentti
800 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
145 - 250 kW
Teho kW
552 kW
Iskutilavuus
1 998 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
3 994 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
F, G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.