VS

BMW Z4 vs Kia XCeed vertailu

Vertaa tehoa (340 hv vs 180 hv), tavaratilaa ja hintaa (52 800 € vs 28 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW Z4 vai Kia XCeed?

BMW Z4 vs Kia XCeed: tärkeimmät erot

BMW Z4

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kia XCeed

4,5 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • tuskin taloudellisempi
  • jonkin verran kevyempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Z4

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Kia XCeed on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 28 100 € , kun taas BMW Z4 maksaa 52 800 € . Ero on noin 24 706 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Kia XCeed kuluttaa 6,3 L/100km ja on siten tuskin taloudellisempi kuin BMW Z4, jonka kulutus on 6,9 L/100km. Ero on noin 0,6 L/100km.

XCeed

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa BMW Z4 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa340 hv verrattuna 180 hv:een. Ero on noin 160 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW Z4 on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Kia XCeed tarvitsee 8,5 s. Ero on noin 4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW Z4 vetää selvästi voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 235 Nm.

Z4

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Kia XCeed tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Kia XCeed on jonkin verran kevyempi – 1 351 kg verrattuna 1 510 kg:een. Painoero on noin 159 kg.

Tavaratilan koossa Kia XCeed tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 426 L verrattuna 281 L:een. Ero on noin 145 L.

Kantavuudessa Kia XCeed tarjoaa selvästi enemmän – 485 kg verrattuna 235 kg:een. Ero on noin 250 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW Z4 suoriutuu paremmin tärkeissä osa-alueissa objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 52 800 €
Z4

BMW Z4

  • Moottorityyppi : Bensiini
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 197 - 340 hv
  • Kulutus L/100km : 6,9 - 8,5 L/100km
BMW Z4
Kia XCeed

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW Z4

BMW Z4 on arkkityyppinen avoauto, joka yhdistää elegantin muotoilun ja selkeän kuskin paikan — ohjaus on tarkka ja jokainen mutka tuntuu palkinnolta. Sisältä se huokuu pientä luksusta mutta on silti arjen pelastaja viikonloppuseikkailuissa, ja sen kanssa naapurit kääntyvät katselemaan yhtä varmasti kuin kuljettaja hymyilee.

Tiedot

Kia XCeed

Kia XCeed on sporttisesti muotoiltu kaupunkicrossover, joka antaa perinteiselle kompaktimallille pirteämmän ilmeen ja miellyttävämmän ajoelämyksen. Sisältä se on arjen fiksu kumppani: käytännöllinen, hyvin varusteltu ja helppo ottaa haltuun — sopii niille, jotka kaipaavat vähän särmää ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
BMW Z4
Kia XCeed

Kustannukset ja kulutus

Hinta
52 800 - 79 400 €
Hinta
28 100 - 40 100 €
Kulutus L/100km
6,9 - 8,5 L/100km
Kulutus L/100km
6,3 - 6,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
157 - 191 g/km
CO2
143 - 155 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Roadster
Kori
SUV
Istuimet
2
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 510 - 1 640 kg
Omamassa
1 351 - 1 419 kg
Tavaratila
281 L
Tavaratila
426 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 864 mm
Leveys
1 826 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
215 - 235 kg
Kantavuus
471 - 485 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
197 - 340 hv
Teho hv
115 - 180 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 6,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,5 - 12,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
320 - 500 Nm
Vääntömomentti
200 - 265 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
145 - 250 kW
Teho kW
85 - 132 kW
Iskutilavuus
1 998 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
998 - 1 598 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
F, G
CO2-tehokkuusluokka
E
Merkki
BMW
Merkki
Kia
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.