VS

BMW XM vs Ford Focus vertailu

Vertaa tehoa (748 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (141 200 € vs 33 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW XM vai Ford Focus?

BMW XM vs Ford Focus: tärkeimmät erot

BMW XM

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Ford Focus

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

XM

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Ford Focus on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 33 400 € , kun taas BMW XM maksaa 141 200 € . Ero on noin 107 745 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW XM kuluttaa 4,7 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin Ford Focus, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

Focus

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa BMW XM tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa748 hv verrattuna 280 hv:een. Ero on noin 468 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW XM on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Ford Focus tarvitsee 5,7 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW XM vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 580 Nm.

XM

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: BMW XM tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Ford Focus on selvästi kevyempi – 1 330 kg verrattuna 2 695 kg:een. Painoero on noin 1 365 kg.

Tavaratilan koossa BMW XM tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 527 L verrattuna 392 L:een. Ero on noin 135 L.

Kantavuudessa Ford Focus tarjoaa hieman enemmän – 560 kg verrattuna 525 kg:een. Ero on noin 35 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ford Focus hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 33 400 €
Focus

Ford Focus

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 115 - 280 hv
  • Kulutus L/100km : 4,9 - 8 L/100km
BMW XM
Ford Focus

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW XM

BMW XM on BMW:n räikeä ja suorituskykyinen lippulaiva‑SUV, joka yhdistelee ronskia muotoilua ja ylellisiä yksityiskohtia tavalla, joka ei jää huomaamatta. Se sopii ostajalle, joka haluaa enemmän kuin vain kuljetusvälineen — liikkuvan statussymbolin, joka herättää keskustelua niin taloyhtiön pihalla kuin huoltoasemallakin.

Tiedot

Ford Focus

Ford Focus on ketterä ja käytännöllinen arkiauto, joka tuntuu suunnitellulta kuskin ehdoilla ja tekee arjen ajamisesta miellyttävää. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa pirteää ajoa ja hillittyä tyyliä ilman turhaa koreilua — pieni ilo jokaiseen päivään.

Tiedot
BMW XM
Ford Focus

Kustannukset ja kulutus

Hinta
141 200 - 193 600 €
Hinta
33 400 - 51 900 €
Kulutus L/100km
4,7 - 5,3 L/100km
Kulutus L/100km
4,9 - 8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
78 - 80 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
105 - 119 g/km
CO2
117 - 183 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
52 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Viistoperä
Istuimet
7
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
2 695 - 2 795 kg
Omamassa
1 330 - 1 529 kg
Tavaratila
527 L
Tavaratila
392 L
Pituus
-
Pituus
4 382 - 4 397 mm
Leveys
2 005 mm
Leveys
1 825 - 1 844 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 438 - 1 482 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 354 L
Kantavuus
505 - 525 kg
Kantavuus
495 - 560 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
476 - 748 hv
Teho hv
115 - 280 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 5,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,7 - 11,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
186 - 250 km/h
Vääntömomentti
700 - 1 000 Nm
Vääntömomentti
170 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
350 - 550 kW
Teho kW
85 - 206 kW
Iskutilavuus
2 998 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
999 - 2 261 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2 022 - 2 024
CO2-tehokkuusluokka
C, D
CO2-tehokkuusluokka
D, G
Merkki
BMW
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.