Vertaa tehoa (748 hv vs 550 hv), tavaratilaa ja hintaa (141 200 € vs 215 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW XM vai Bentley Bentayga?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
BMW XM on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 141 200 € , kun taas Bentley Bentayga maksaa 215 500 € . Ero on noin 74 296 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW XM kuluttaa 4,7 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Bentley Bentayga, jonka kulutus on 13 L/100km. Ero on noin 8,3 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa BMW XM suoriutuu huomattavasti paremmin: se yltää jopa 80 km:een, noin 30 km enemmän kuin Bentley Bentayga.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa BMW XM tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 748 hv verrattuna 550 hv:een. Ero on noin 198 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW XM on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Bentley Bentayga tarvitsee 4,5 s. Ero on noin 0,7 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW XM vetää selvästi voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 770 Nm:een. Eroa on noin 230 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: BMW XM tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa Bentley Bentayga on hieman kevyempi – 2 415 kg verrattuna 2 695 kg:een. Painoero on noin 280 kg.
Tavaratilan koossa BMW XM tarjoaa minimaalisesti enemmän tilaa – 527 L verrattuna 484 L:een. Ero on noin 43 L.
Kantavuudessa Bentley Bentayga tarjoaa erottuvasti enemmän – 835 kg verrattuna 525 kg:een. Ero on noin 310 kg.
BMW XM ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW XM on BMW:n räikeä ja suorituskykyinen lippulaiva‑SUV, joka yhdistelee ronskia muotoilua ja ylellisiä yksityiskohtia tavalla, joka ei jää huomaamatta. Se sopii ostajalle, joka haluaa enemmän kuin vain kuljetusvälineen — liikkuvan statussymbolin, joka herättää keskustelua niin taloyhtiön pihalla kuin huoltoasemallakin.
TiedotBentley Bentayga on luksus-SUV, joka kietoo matkustajat käsityönä viimeisteltyyn ylellisyyteen ja vaivattomaan mukavuuteen. Se yhdistää mahtipontisen läsnäolon ja yllättävän liikkuvuuden, joten se sopii ostajalle, joka haluaa täyden ylellisyyden ilman luopumista ajamisen riemusta — ja tietysti vähän näyttävyyttä parkkipaikalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
141 200 - 193 600 €
|
Hinta
215 500 - 280 100 €
|
|
Kulutus L/100km
4,7 - 5,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
13 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
78 - 80 km
|
Sähköinen toimintasäde
50 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
17,3 kWh
|
|
CO2
105 - 119 g/km
|
CO2
294 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 - 85 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
7
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 695 - 2 795 kg
|
Omamassa
2 415 - 2 514 kg
|
|
Tavaratila
527 L
|
Tavaratila
484 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 125 - 5 305 mm
|
|
Leveys
2 005 mm
|
Leveys
1 998 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 728 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 774 L
|
|
Kantavuus
505 - 525 kg
|
Kantavuus
736 - 835 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
476 - 748 hv
|
Teho hv
462 - 550 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 5,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 - 5,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
254 - 290 km/h
|
|
Vääntömomentti
700 - 1 000 Nm
|
Vääntömomentti
700 - 770 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
|
Teho kW
350 - 550 kW
|
Teho kW
340 - 404 kW
|
|
Iskutilavuus
2 998 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
2 995 - 3 996 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2 020 - 2 022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Bentley
|