Vertaa tehoa (530 hv vs 249 hv), tavaratilaa ja hintaa (111 000 € vs 75 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X7 vai Ineos Grenadier Pick-Up?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Ineos Grenadier Pick-Up on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 75 700 € , kun taas BMW X7 maksaa 111 000 € . Ero on noin 35 282 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X7 kuluttaa 8 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin Ineos Grenadier Pick-Up, jonka kulutus on 10,9 L/100km. Ero on noin 2,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW X7 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 530 hv verrattuna 249 hv:een. Ero on noin 281 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW X7 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,7 s, kun taas Ineos Grenadier Pick-Up tarvitsee 9,8 s. Ero on noin 5,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X7 vetää ilmeisesti voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 550 Nm:een. Eroa on noin 200 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: BMW X7 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.
Omapainossa BMW X7 on vähän kevyempi – 2 490 kg verrattuna 2 740 kg:een. Painoero on noin 250 kg.
Maksimikantavuus on sama – molemmat voivat kuljettaa 760 kg.
BMW X7 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW X7 on tilava ja komea luksiauto, jonka sisälle astuessa tuntee heti, että tässä ei ole säästeltyä tyyliä. Se tarjoaa mukavuutta, läsnäoloa ja modernia tekniikkaa matkustajille ja kuljettajalle, ja jos haluat tehdä vaikutuksen naapurustossa, X7 hoitaa sen tyylikkäästi ja hieman mahtipontisesti.
TiedotIneos Grenadier Pick-Up on kuin vanhan liiton työjuhta: kulmikas, hurjaan käyttöön tarkoitettu ja valmis kantamaan kaiken, mitä arki tai seikkailu vaatii. Se ei koreile designilla vaan kertoo rehellisesti osaamisensa maastossa ja työmaalla — jos etsit fiilistelyautoa, jatka matkaa, mutta jos haluat kestävän kumppanin, tämä on harkinnan arvoinen vaihtoehto.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
111 000 - 143 800 €
|
Hinta
75 700 €
|
|
Kulutus L/100km
8 - 12,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
10,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
210 - 274 g/km
|
CO2
286 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
7
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 490 - 2 675 kg
|
Omamassa
2 740 kg
|
|
Tavaratila
750 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
2 000 mm
|
Leveys
1 943 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
680 - 760 kg
|
Kantavuus
760 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
352 - 530 hv
|
Teho hv
249 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,7 - 5,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
520 - 750 Nm
|
Vääntömomentti
550 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
259 - 390 kW
|
Teho kW
183 kW
|
|
Iskutilavuus
2 993 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
2 993 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Ineos
|