Vertaa tehoa (625 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (94 300 € vs 57 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X5 vai VW Crafter?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
VW Crafter on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 57 300 € , kun taas BMW X5 maksaa 94 300 € . Ero on noin 37 014 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X5 kuluttaa 3 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin VW Crafter, jonka kulutus on 8,4 L/100km. Ero on noin 5,4 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW X5 tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 625 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 448 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X5 vetää selvästi voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 410 Nm:een. Eroa on noin 340 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: BMW X5 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa VW Crafter on hieman kevyempi – 2 072 kg verrattuna 2 240 kg:een. Painoero on noin 168 kg.
Kantavuudessa VW Crafter tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 2 994 kg verrattuna 705 kg:een. Ero on noin 2 289 kg.
BMW X5 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW X5 on itsevarma katumaasturi, joka yhdistelee luksusta ja urheilullisuutta tavalla, joka vakuuttaa sekä työmatkalla että viikonloppureissulla. Ohjaamossa kaikki tuntuu harkitulta ja jämäkältä, joten X5 on loistava valinta, jos haluat autosta enemmän statusta ja käytännöllisyyttä — ilman turhaa pröystäilyä.
TiedotVW Crafter on kuin luotettava työjuhta: tilava, jykevä ja rakennettu kantamaan arjen raskaat työt ilman turhaa draamaa. Ohjaamo on kuskin puolella ajateltu ja käytännöllisyys on huippuluokkaa — täydellinen kumppani toimituksiin, tauoille ja kaikkeen siltä väliltä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
94 300 - 175 600 €
|
Hinta
57 300 - 83 600 €
|
|
Kulutus L/100km
3 - 12,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,4 - 13,1 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
105 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
68 - 289 g/km
|
CO2
220 - 342 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
2 240 - 2 495 kg
|
Omamassa
2 072 - 2 810 kg
|
|
Tavaratila
500 - 650 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 986 - 7 391 mm
|
|
Leveys
2 004 - 2 015 mm
|
Leveys
2 040 - 2 069 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
2 355 - 2 830 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
9 300 - 18 400 L
|
|
Kantavuus
565 - 705 kg
|
Kantavuus
1 037 - 2 994 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto, Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
298 - 625 hv
|
Teho hv
140 - 177 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 6,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
90 - 165 km/h
|
|
Vääntömomentti
540 - 750 Nm
|
Vääntömomentti
360 - 410 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
219 - 460 kW
|
Teho kW
103 - 130 kW
|
|
Iskutilavuus
2 993 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
1 968 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 017 - 2 023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
VW
|