Vertaa tehoa (300 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 600 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X2 vai McLaren Supercar Series Coupe?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
BMW X2 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 50 600 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 208 299 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X2 kuluttaa 4,5 L/100km ja on siten melkein huomaamattomasti taloudellisempi kuin McLaren Supercar Series Coupe, jonka kulutus on 4,6 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa McLaren Supercar Series Coupe tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 700 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 400 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas BMW X2 tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 2,4 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 320 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: BMW X2 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on hieman kevyempi – 1 498 kg verrattuna 1 645 kg:een. Painoero on noin 147 kg.
BMW X2 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW X2 tarjoaa pirteän ja urbaanin ajettavuuden, jossa sporttinen muotoilu ja premium-tuntuma tekevät arjen kuskaamisesta ripauksen hauskempaa. Se sopii ostajalle, joka haluaa kompaktin katumaasturin, jolla on asennetta ja käytännöllisyyttä ilman turhia kompromisseja.
TiedotMcLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
50 600 - 72 500 €
|
Hinta
258 900 €
|
|
Kulutus L/100km
4,5 - 7,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
33 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
118 - 174 g/km
|
CO2
104 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 645 - 1 780 kg
|
Omamassa
1 498 kg
|
|
Tavaratila
515 - 560 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 845 mm
|
Leveys
1 913 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
495 - 510 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
150 - 300 hv
|
Teho hv
700 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 8,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
280 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
720 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
110 - 221 kW
|
Teho kW
515 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
|
Iskutilavuus
2 993 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, F
|
CO2-tehokkuusluokka
C
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
McLaren
|