Vertaa tehoa (625 hv vs 249 hv), tavaratilaa ja hintaa (109 400 € vs 75 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 8 Series Coupé vai Ineos Grenadier Pick-Up?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Ineos Grenadier Pick-Up on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 75 700 € , kun taas BMW 8 Series Coupé maksaa 109 400 € . Ero on noin 33 719 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 8 Series Coupé kuluttaa 6,7 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Ineos Grenadier Pick-Up, jonka kulutus on 10,9 L/100km. Ero on noin 4,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 8 Series Coupé tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 625 hv verrattuna 249 hv:een. Ero on noin 376 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 8 Series Coupé on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,2 s, kun taas Ineos Grenadier Pick-Up tarvitsee 9,8 s. Ero on noin 6,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 8 Series Coupé vetää erottuvasti voimakkaammin, 750 Nm verrattuna 550 Nm:een. Eroa on noin 200 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa BMW 8 Series Coupé on vakuuttavasti kevyempi – 1 805 kg verrattuna 2 740 kg:een. Painoero on noin 935 kg.
Kantavuudessa Ineos Grenadier Pick-Up tarjoaa selvästi enemmän – 760 kg verrattuna 545 kg:een. Ero on noin 215 kg.
BMW 8 Series Coupé voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 8-sarjan Coupé huokuu hillittyä luksusta ja urheilullista määrätietoisuutta, joten se tuntuu yhtä kotoisalta pitkillä moottoritiepätkillä kuin punaisella matolla. Kuljettajaa hellivä sisustus ja tarkka ohjaus tekevät ajosta nautinnon — tosin lompakko muistuttaa, että tässä paketissa yhdistyvät halu ja hintalappu.
TiedotIneos Grenadier Pick-Up on kuin vanhan liiton työjuhta: kulmikas, hurjaan käyttöön tarkoitettu ja valmis kantamaan kaiken, mitä arki tai seikkailu vaatii. Se ei koreile designilla vaan kertoo rehellisesti osaamisensa maastossa ja työmaalla — jos etsit fiilistelyautoa, jatka matkaa, mutta jos haluat kestävän kumppanin, tämä on harkinnan arvoinen vaihtoehto.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
109 400 - 193 200 €
|
Hinta
75 700 €
|
|
Kulutus L/100km
6,7 - 11,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
10,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
176 - 263 g/km
|
CO2
286 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
66 - 68 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
4 - 5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
2 - 4
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 805 - 2 085 kg
|
Omamassa
2 740 kg
|
|
Tavaratila
420 - 440 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
4 851 - 5 098 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 902 - 1 943 mm
|
Leveys
1 943 mm
|
|
Korkeus
1 346 - 1 420 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
370 - 545 kg
|
Kantavuus
760 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
333 - 625 hv
|
Teho hv
249 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,2 - 5,4 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,8 s
|
|
Huippunopeus
250 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
500 - 750 Nm
|
Vääntömomentti
550 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
245 - 460 kW
|
Teho kW
183 kW
|
|
Iskutilavuus
2 993 - 4 395 cm3
|
Iskutilavuus
2 993 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Ineos
|