Vertaa tehoa (571 hv vs 404 hv), tavaratilaa ja hintaa (124 900 € vs 75 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 7 Series vai Land Rover Range Rover Velar?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Land Rover Range Rover Velar on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 75 300 € , kun taas BMW 7 Series maksaa 124 900 € . Ero on noin 49 600 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 7 Series kuluttaa 3,3 L/100km ja on siten huomattavasti taloudellisempi kuin Land Rover Range Rover Velar, jonka kulutus on 4,5 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa BMW 7 Series suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 80 km:een, noin 22 km enemmän kuin Land Rover Range Rover Velar.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 7 Series tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 571 hv verrattuna 404 hv:een. Ero on noin 167 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 7 Series on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,3 s, kun taas Land Rover Range Rover Velar tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 7 Series vetää vähän voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 650 Nm:een. Eroa on noin 150 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Land Rover Range Rover Velar on lievästi kevyempi – 2 003 kg verrattuna 2 255 kg:een. Painoero on noin 252 kg.
Kantavuudessa BMW 7 Series tarjoaa hieman enemmän – 665 kg verrattuna 587 kg:een. Ero on noin 78 kg.
BMW 7 Series antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 7-sarja on hillityn ylellinen seurusteluauto, jossa matkustusmukavuus ja viimeistellyt materiaalit tuntuvat jokaisessa yksityiskohdassa. Se ei huuda statusta, vaan tarjoaa itsevarman ja vaivattoman lähestymistavan luksukseen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa matkustaa tyylikkäästi ja mukavasti.
TiedotRange Rover Velar pukeutuu hillittyyn futurismiin ja toimii katseenvangitsijana ilman turhaa räväkkyyttä, sopien ostajalle joka haluaa erottua tyylikkäästi. Sisällä kaikki on viilattu luksukseen ja käytännöllisyyteen asti, ajotuntuma viihtyisä ja itsevarma — hyvä valinta niille, jotka haluavat premiumia ilman kerskailua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
124 900 - 156 500 €
|
Hinta
75 300 - 106 300 €
|
|
Kulutus L/100km
3,3 - 6,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,5 - 10 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
80 km
|
Sähköinen toimintasäde
58 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
74 - 160 g/km
|
CO2
103 - 228 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 255 - 2 525 kg
|
Omamassa
2 003 - 2 280 kg
|
|
Tavaratila
525 - 540 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 950 mm
|
Leveys
1 933 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
605 - 665 kg
|
Kantavuus
460 - 587 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel MHEV
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
300 - 571 hv
|
Teho hv
204 - 404 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 - 5,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 8,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
670 - 800 Nm
|
Vääntömomentti
430 - 650 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
|
Teho kW
220 - 420 kW
|
Teho kW
150 - 297 kW
|
|
Iskutilavuus
2 993 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 997 - 2 997 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, B
|
CO2-tehokkuusluokka
G, C, F
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Land Rover
|