VS

BMW 7 Series vs Bentley Continental Coupe vertailu

Vertaa tehoa (571 hv vs 549 hv), tavaratilaa ja hintaa (124 900 € vs 234 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 7 Series vai Bentley Continental Coupe?

BMW 7 Series vs Bentley Continental Coupe: tärkeimmät erot

BMW 7 Series

  • vakuuttavasti halvempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • merkittävästi taloudellisempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Bentley Continental Coupe

3,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman nopeampi 0–100 km/h
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

7 Series

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

BMW 7 Series on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 124 900 € , kun taas Bentley Continental Coupe maksaa 234 600 € . Ero on noin 109 620 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 7 Series kuluttaa 3,3 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Bentley Continental Coupe, jonka kulutus on 11,8 L/100km. Ero on noin 8,5 L/100km.

7 Series

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW 7 Series tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa571 hv verrattuna 549 hv:een. Ero on noin 22 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Bentley Continental Coupe on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4 s, kun taas BMW 7 Series tarvitsee 4,3 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 7 Series vetää tuskin voimakkaammin, 800 Nm verrattuna 770 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.

7 Series

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: BMW 7 Series tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Bentley Continental Coupe on minimaalisesti kevyempi – 2 165 kg verrattuna 2 255 kg:een. Painoero on noin 90 kg.

Tavaratilan koossa BMW 7 Series tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 358 L:een. Ero on noin 182 L.

Kantavuudessa BMW 7 Series tarjoaa huomattavasti enemmän – 665 kg verrattuna 475 kg:een. Ero on noin 190 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 7 Series hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 124 900 €
7 Series

BMW 7 Series

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 300 - 571 hv
  • Kulutus L/100km : 3,3 - 6,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 80 km
BMW 7 Series
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 7 Series

BMW 7-sarja on hillityn ylellinen seurusteluauto, jossa matkustusmukavuus ja viimeistellyt materiaalit tuntuvat jokaisessa yksityiskohdassa. Se ei huuda statusta, vaan tarjoaa itsevarman ja vaivattoman lähestymistavan luksukseen — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa matkustaa tyylikkäästi ja mukavasti.

Tiedot

Bentley Continental Coupe

Bentley Continental Coupé on kuin arvokkaasti pukeutunut lontoolainen herrasmies, joka kaartaa katukuvaan hillityllä tyylillä ja kääntää katseet vaivattomalla läsnäolollaan. Ajettavuus yhdistyy äärimmäiseen ylellisyyteen niin sulavasti, että ajokokemus tuntuu yhtä lailla juhlahetkeltä kuin arjen nautinnolta — ja hymy ratin takana on helposti tarttuva.

Tiedot
BMW 7 Series
Bentley Continental Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
124 900 - 156 500 €
Hinta
234 600 €
Kulutus L/100km
3,3 - 6,1 L/100km
Kulutus L/100km
11,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
80 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
74 - 160 g/km
CO2
268 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
90 L

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
2 255 - 2 525 kg
Omamassa
2 165 kg
Tavaratila
525 - 540 L
Tavaratila
358 L
Pituus
-
Pituus
4 850 mm
Leveys
1 950 mm
Leveys
1 966 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 405 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
605 - 665 kg
Kantavuus
475 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
300 - 571 hv
Teho hv
549 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,3 - 5,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
318 km/h
Vääntömomentti
670 - 800 Nm
Vääntömomentti
770 Nm
Sylinterien lukumäärä
6
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
220 - 420 kW
Teho kW
404 kW
Iskutilavuus
2 993 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
3 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2019
CO2-tehokkuusluokka
F, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Bentley
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.