VS

BMW 5 Series Touring vs Ferrari Roma Coupe vertailu

Vertaa tehoa (727 hv vs 620 hv), tavaratilaa ja hintaa (63 900 € vs 221 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 5 Series Touring vai Ferrari Roma Coupe?

BMW 5 Series Touring vs Ferrari Roma Coupe: tärkeimmät erot

BMW 5 Series Touring

  • vakuuttavasti halvempi
  • hieman enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Ferrari Roma Coupe

  • tuskin nopeampi 0–100 km/h
  • lievästi kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

5 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

BMW 5 Series Touring on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 63 900 € , kun taas Ferrari Roma Coupe maksaa 221 100 € . Ero on noin 157 185 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 5 Series Touring kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ferrari Roma Coupe, jonka kulutus on 10,3 L/100km. Ero on noin 8 L/100km.

5 Series Touring

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 5 Series Touring tarjoaa hieman enemmän tehoa727 hv verrattuna 620 hv:een. Ero on noin 107 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari Roma Coupe on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas BMW 5 Series Touring tarvitsee 3,6 s. Ero on noin 0,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 5 Series Touring vetää huomattavasti voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 760 Nm:een. Eroa on noin 240 Nm.

5 Series Touring

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: BMW 5 Series Touring tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Ferrari Roma Coupe on lievästi kevyempi – 1 570 kg verrattuna 1 850 kg:een. Painoero on noin 280 kg.

Tavaratilan koossa BMW 5 Series Touring tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 570 L verrattuna 272 L:een. Ero on noin 298 L.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 5 Series Touring voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 63 900 €
5 Series Touring

BMW 5 Series Touring

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 197 - 727 hv
  • Kulutus L/100km : 2,3 - 6,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 65 - 98 km
BMW 5 Series Touring
Ferrari Roma Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 5 Series Touring

BMW 5-sarjan Touring yhdistää arjen järkevyyden ja ajamisen ilon tyylikkääksi farmariksi, jonka tavaratila taipuu viikonloppureissuihin ja työarkeen vaivatta. Ohjaamossa viihtyy pitkätkin matkat: viimeistelty sisustus ja tarkka ohjaus tekevät matkanteosta nautinnon, joka tuntuu enemmänkin harkitulta ylellisyydeltä kuin kompromissilta.

Tiedot

Ferrari Roma Coupe

Ferrari Roma on italialaista muotokieltä parhaimmillaan: retrohenkinen eleganssi ja moderni urheilullisuus soljuvat siinä saumattomasti coupéksi. Ajossa se on nautinnollisen tarkka ja tarjoaa arkikäyttöön yllättävän paljon käytännöllisyyttä, joten se sopii ostajalle joka haluaa luksusta ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
BMW 5 Series Touring
Ferrari Roma Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
63 900 - 153 400 €
Hinta
221 100 €
Kulutus L/100km
2,3 - 6,1 L/100km
Kulutus L/100km
10,3 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
65 - 98 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
53 - 157 g/km
CO2
234 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 850 - 2 550 kg
Omamassa
1 570 kg
Tavaratila
500 - 570 L
Tavaratila
272 L
Pituus
-
Pituus
4 656 mm
Leveys
1 900 - 1 970 mm
Leveys
1 974 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 301 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
500 - 620 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
197 - 727 hv
Teho hv
620 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 7,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
320 km/h
Vääntömomentti
330 - 1 000 Nm
Vääntömomentti
760 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
145 - 535 kW
Teho kW
456 kW
Iskutilavuus
1 995 - 4 395 cm3
Iskutilavuus
3 855 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2020
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, C
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Ferrari
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.