VS

BMW 4 Series Gran Coupe vs Mercedes B Class vertailu

Vertaa tehoa (392 hv vs 238 hv), tavaratilaa ja hintaa (55 500 € vs 40 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 4 Series Gran Coupe vai Mercedes B Class?

BMW 4 Series Gran Coupe vs Mercedes B Class: tärkeimmät erot

BMW 4 Series Gran Coupe

  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • tuskin taloudellisempi
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Mercedes B Class

4,9 (5 Arvostelut)
arvioi
  • erottuvasti halvempi
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

4 Series Gran Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Mercedes B Class on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 40 300 € , kun taas BMW 4 Series Gran Coupe maksaa 55 500 € . Ero on noin 15 265 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 4 Series Gran Coupe kuluttaa 5 L/100km ja on siten tuskin taloudellisempi kuin Mercedes B Class, jonka kulutus on 5,1 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.

B Class

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BMW 4 Series Gran Coupe tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa392 hv verrattuna 238 hv:een. Ero on noin 154 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 4 Series Gran Coupe on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas Mercedes B Class tarvitsee 6,5 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 4 Series Gran Coupe vetää ilmeisesti voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 250 Nm.

4 Series Gran Coupe

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Mercedes B Class on erottuvasti kevyempi – 1 405 kg verrattuna 1 695 kg:een. Painoero on noin 290 kg.

Tavaratilan koossa BMW 4 Series Gran Coupe tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 470 L verrattuna 455 L:een. Ero on noin 15 L.

Kantavuudessa Mercedes B Class tarjoaa lievästi enemmän – 550 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 70 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 4 Series Gran Coupe on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 55 500 €
4 Series Gran Coupe

BMW 4 Series Gran Coupe

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 184 - 392 hv
  • Kulutus L/100km : 5 - 7,8 L/100km
BMW 4 Series Gran Coupe
Mercedes B Class

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 4 Series Gran Coupe

BMW 4-sarjan Gran Coupé yhdistää coupe-tyylin sulavilla linjoilla ja arjen käytännöllisellä otteella — lopputulos on sporttinen mutta elämää helpottava. Ohjaus on napakka, tunnelma sisällä laadukas ja se sopii ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman kompromisseja käytännöllisyyden kanssa.

Tiedot

Mercedes B Class

Mercedes B-sarja on arjen luksusauto, joka tarjoaa tilaa ja mukavuutta ilman turhaa prameilua. Se ei huuda, mutta huomataan — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa käytännöllisyyttä ja hillittyä tyyliä arkiajoon.

Tiedot
BMW 4 Series Gran Coupe
Mercedes B Class

Kustannukset ja kulutus

Hinta
55 500 - 83 600 €
Hinta
40 300 - 63 800 €
Kulutus L/100km
5 - 7,8 L/100km
Kulutus L/100km
5,1 - 6,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
131 - 179 g/km
CO2
133 - 156 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
MPV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 695 - 1 935 kg
Omamassa
1 405 - 1 565 kg
Tavaratila
470 L
Tavaratila
445 - 455 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 852 mm
Leveys
1 796 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
480 kg
Kantavuus
515 - 550 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
184 - 392 hv
Teho hv
116 - 238 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 7,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 10 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 - 650 Nm
Vääntömomentti
200 - 400 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
135 - 288 kW
Teho kW
85 - 175 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
1 332 - 1 991 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E, D, F, G
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F
Merkki
BMW
Merkki
Mercedes-Benz
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.