Vertaa tehoa (392 hv vs 333 hv), tavaratilaa ja hintaa (56 200 € vs 46 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 4 Series Gran Coupe vai CUPRA Leon SP Wagon?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
CUPRA Leon SP Wagon on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 46 100 € , kun taas BMW 4 Series Gran Coupe maksaa 56 200 € . Ero on noin 10 097 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: CUPRA Leon SP Wagon kuluttaa 1,3 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin BMW 4 Series Gran Coupe, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 3,7 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa BMW 4 Series Gran Coupe tarjoaa hieman enemmän tehoa – 392 hv verrattuna 333 hv:een. Ero on noin 59 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 4 Series Gran Coupe on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas CUPRA Leon SP Wagon tarvitsee 4,8 s. Ero on noin 0,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 4 Series Gran Coupe vetää erottuvasti voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 230 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa CUPRA Leon SP Wagon on hieman kevyempi – 1 416 kg verrattuna 1 695 kg:een. Painoero on noin 279 kg.
Tavaratilan koossa CUPRA Leon SP Wagon tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 620 L verrattuna 470 L:een. Ero on noin 150 L.
Kantavuudessa CUPRA Leon SP Wagon tarjoaa hieman enemmän – 535 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 55 kg.
CUPRA Leon SP Wagon hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 4-sarjan Gran Coupé yhdistää coupe-tyylin sulavilla linjoilla ja arjen käytännöllisellä otteella — lopputulos on sporttinen mutta elämää helpottava. Ohjaus on napakka, tunnelma sisällä laadukas ja se sopii ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman kompromisseja käytännöllisyyden kanssa.
TiedotCupra Leon farmari yhdistää urheilullisen luonteen ja arkisen käytännöllisyyden, joten se näyttää yhtä terävältä kuin se tuntuu ratissa. Sisältä se tarjoaa laadukkaan ja kuljettajakeskeisen tunnelman, joten tämä farmari sopii ostajalle, joka haluaa tilaa arkeen ilman että ajamisen ilo kärsii.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
56 200 - 83 600 €
|
Hinta
46 100 - 61 700 €
|
|
Kulutus L/100km
5 - 7,8 L/100km
|
Kulutus L/100km
1,3 - 8,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
124 - 130 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
131 - 179 g/km
|
CO2
29 - 188 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 695 - 1 935 kg
|
Omamassa
1 416 - 1 756 kg
|
|
Tavaratila
470 L
|
Tavaratila
470 - 620 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 852 mm
|
Leveys
1 799 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
480 kg
|
Kantavuus
394 - 535 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi, Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
|
|
Teho hv
184 - 392 hv
|
Teho hv
150 - 333 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 7,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 - 9,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
300 - 650 Nm
|
Vääntömomentti
250 - 420 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
135 - 288 kW
|
Teho kW
110 - 245 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D, F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
G, D, F, B
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
CUPRA
|