Vertaa tehoa (530 hv vs 620 hv), tavaratilaa ja hintaa (63 400 € vs 252 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 4 Series Convertible vai Ferrari Roma Convertible?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
BMW 4 Series Convertible on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 63 400 € , kun taas Ferrari Roma Convertible maksaa 252 500 € . Ero on noin 189 143 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 4 Series Convertible kuluttaa 5,2 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ferrari Roma Convertible, jonka kulutus on 10,3 L/100km. Ero on noin 5,1 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ferrari Roma Convertible tarjoaa lievästi enemmän tehoa – 620 hv verrattuna 530 hv:een. Ero on noin 90 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari Roma Convertible on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas BMW 4 Series Convertible tarvitsee 3,7 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari Roma Convertible vetää tuskin voimakkaammin, 760 Nm verrattuna 700 Nm:een. Eroa on noin 60 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 4 henkilölle.
Omapainossa Ferrari Roma Convertible on hieman kevyempi – 1 654 kg verrattuna 1 765 kg:een. Painoero on noin 111 kg.
Tavaratilan koossa BMW 4 Series Convertible tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 385 L verrattuna 272 L:een. Ero on noin 113 L.
BMW 4 Series Convertible hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 4-sarjan Cabriolet on tyylikäs avoauto, joka yhdistää urheilullisen ajotuntuman ja arjen hillityn luksuksen. Katto aukeaa vaivattomasti ja muuttaa auton hetkessä kaupunkikruiserista pitkän matkan nautiskelijaksi — täydellinen valinta, kun haluat näyttää hyvältä ja nauttia ilmasta ilman liiallista pröystäilyä.
TiedotFerrari Roma Spider on tyylikkään hillitty avo-Ferrari, joka yhdistää klassisen italialaisen muotoilun ja nykyaikaisen glamourin niin, että pysähdykset tien sivuun tuntuvat osa elämyksen dramaturgiaa. Ajaminen paljasti helpon mutta silti dynaamisen luonteen: tämä ei ole pelkkä näyttelyauto, vaan viihdyttävä kumppani pitkiin viikonloppureissuihin — jos lompakko ja naapurin katseet sen sallivat.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
63 400 - 117 400 €
|
Hinta
252 500 €
|
|
Kulutus L/100km
5,2 - 10,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
10,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
136 - 231 g/km
|
CO2
234 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
80 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Avoauto
|
Kori
Avoauto
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
4
|
|
Ovet
-
|
Ovet
2
|
|
Omamassa
1 765 - 2 055 kg
|
Omamassa
1 654 kg
|
|
Tavaratila
385 L
|
Tavaratila
272 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 656 mm
|
|
Leveys
1 852 - 1 887 mm
|
Leveys
1 974 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 306 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
345 - 420 kg
|
Kantavuus
-
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
184 - 530 hv
|
Teho hv
620 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 8,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
320 km/h
|
|
Vääntömomentti
300 - 700 Nm
|
Vääntömomentti
760 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
|
Teho kW
135 - 390 kW
|
Teho kW
456 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
3 855 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, F, G
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Ferrari
|