VS

BMW 3 Series Touring vs Ford Mustang Convertible vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 446 hv), tavaratilaa ja hintaa (49 900 € vs 69 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 3 Series Touring vai Ford Mustang Convertible?

BMW 3 Series Touring vs Ford Mustang Convertible: tärkeimmät erot

BMW 3 Series Touring

4,3 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vähän enemmän tehoa
  • merkittävästi taloudellisempi
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

Ford Mustang Convertible

Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

3 Series Touring

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

BMW 3 Series Touring on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 49 900 € , kun taas Ford Mustang Convertible maksaa 69 200 € . Ero on noin 19 277 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 3 Series Touring kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Ford Mustang Convertible, jonka kulutus on 12,3 L/100km. Ero on noin 9,8 L/100km.

Mustang Convertible

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 3 Series Touring tarjoaa vähän enemmän tehoa530 hv verrattuna 446 hv:een. Ero on noin 84 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Touring on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Ford Mustang Convertible tarvitsee 5 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Touring vetää ilmeisesti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 540 Nm:een. Eroa on noin 160 Nm.

3 Series Touring

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: BMW 3 Series Touring tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa BMW 3 Series Touring on jonkin verran kevyempi – 1 650 kg verrattuna 1 876 kg:een. Painoero on noin 226 kg.

Kantavuudessa BMW 3 Series Touring tarjoaa erottuvasti enemmän – 520 kg verrattuna 324 kg:een. Ero on noin 196 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 3 Series Touring voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 49 900 €
3 Series Touring

BMW 3 Series Touring

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 150 - 530 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 10,3 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 91 - 97 km
BMW 3 Series Touring
Ford Mustang Convertible

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 3 Series Touring

BMW 3-sarjan Touring on ajettavuudeltaan urheilullinen farmari, joka yhdistää tarkasti ohjautuvan alustan ja hillityn, mutta arvokkaan muotoilun. Tavaratila ja arkipäivän käytettävyys pitävät huolen siitä, että se sopii sekä työmatkoille että viikonloppureissuille — jos kaipaat premium-tuntumaa ilman turhaa prameilua, tämä on vahva ehdokas.

Tiedot

Ford Mustang Convertible

Ford Mustang Cabriolet on katujen showstopper: klassinen amerikkalainen asenne yhdistyy nykyaikaiseen viimeistelyyn sopivasti rosoisella charmilla. Avoautona se tarjoaa elämyksen, joka vetoaa tunteen ja fiiliksen etsijään — täydellinen valinta, kun haluat tuntea tien joka mutkassa ja herättää huomiota.

Tiedot
BMW 3 Series Touring
Ford Mustang Convertible

Kustannukset ja kulutus

Hinta
49 900 - 111 700 €
Hinta
69 200 - 72 800 €
Kulutus L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
Kulutus L/100km
12,3 - 12,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
91 - 97 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
57 - 233 g/km
CO2
280 - 282 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Avoauto
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 650 - 2 025 kg
Omamassa
1 876 kg
Tavaratila
410 - 500 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 827 - 1 903 mm
Leveys
1 916 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
430 - 520 kg
Kantavuus
319 - 324 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
150 - 530 hv
Teho hv
446 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5 - 5,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
Vääntömomentti
540 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
8
Teho kW
110 - 390 kW
Teho kW
328 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
5 038 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.