VS

BMW 3 Series Saloon vs Opel Astra Sports Tourer vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 196 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 600 € vs 36 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 3 Series Saloon vai Opel Astra Sports Tourer?

BMW 3 Series Saloon vs Opel Astra Sports Tourer: tärkeimmät erot

BMW 3 Series Saloon

  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Opel Astra Sports Tourer

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ilmeisesti halvempi
  • melkein huomaamattomasti taloudellisempi
  • merkittävästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
  • vähän enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

3 Series Saloon

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Opel Astra Sports Tourer on ilmeisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 36 500 € , kun taas BMW 3 Series Saloon maksaa 48 600 € . Ero on noin 12 097 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Opel Astra Sports Tourer kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten melkein huomaamattomasti taloudellisempi kuin BMW 3 Series Saloon, jonka kulutus on 2,4 L/100km. Ero on noin 0,1 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Opel Astra Sports Tourer suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 445 km:een, noin 344 km enemmän kuin BMW 3 Series Saloon.

Astra Sports Tourer

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa BMW 3 Series Saloon tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 196 hv:een. Ero on noin 334 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Saloon on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas Opel Astra Sports Tourer tarvitsee 7,7 s. Ero on noin 4,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Saloon vetää merkittävästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 340 Nm.

3 Series Saloon

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Opel Astra Sports Tourer on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 438 kg verrattuna 1 575 kg:een. Painoero on noin 137 kg.

Tavaratilan koossa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa vähän enemmän tilaa – 597 L verrattuna 480 L:een. Ero on noin 117 L.

Kantavuudessa Opel Astra Sports Tourer tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 502 kg verrattuna 495 kg:een. Ero on noin 7 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 3 Series Saloon ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 48 600 €
3 Series Saloon

BMW 3 Series Saloon

  • Moottorityyppi Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti, Manuaali
  • Vetotapa Takaveto, Neliveto
  • Teho hv 150 - 530 hv
  • Kulutus L/100km 2,4 - 10,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 96 - 101 km
BMW 3 Series Saloon
Opel Astra Sports Tourer

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 3 Series Saloon

BMW 3-sarja sedan on ajajan auto, joka yhdistää rennon urheilullisuuden ja hienostuneen arjen mukavuuden niin, että ajaminen tuntuu palkitsevalta joka kerta. Se puree mutkiin päättäväisesti mutta pitää samalla siistin ja käytännöllisen olemuksen — ei huuda, mutta kääntää katseita.

Tiedot

Opel Astra Sports Tourer

Opel Astra Sports Tourer on järkevä ja tyylikäs farmari, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja ajamisen keveyden ilman turhaa pauketta. Sen tavaratila nielee viikonloppureissut vaivatta ja ajettavuus tekee arjen kilometreistä miellyttävää — mainio valinta niille, jotka haluavat fiksun auton ilman liiallista näyttämistä.

Tiedot
BMW 3 Series Saloon
Opel Astra Sports Tourer

Kustannukset ja kulutus

Hinta
48 600 - 112 100 €
Hinta
36 500 - 48 200 €
Kulutus L/100km
2,4 - 10,1 L/100km
Kulutus L/100km
2,3 - 5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
96 - 101 km
Sähköinen toimintasäde
83 - 445 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
54 - 227 g/km
CO2
0 - 132 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 575 - 1 960 kg
Omamassa
1 438 - 1 765 kg
Tavaratila
375 - 480 L
Tavaratila
466 - 597 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 827 - 1 903 mm
Leveys
1 859 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
405 - 495 kg
Kantavuus
434 - 502 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 530 hv
Teho hv
130 - 196 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,7 - 10,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
Vääntömomentti
230 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
110 - 390 kW
Teho kW
96 - 144 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
1 199 - 1 598 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
CO2-tehokkuusluokka
C, B, D, A
Merkki
BMW
Merkki
Opel
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.