Vertaa tehoa (530 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 200 € vs 44 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series vai VW Passat?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
VW Passat on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 44 300 € , kun taas BMW 2 Series maksaa 48 200 € . Ero on noin 3 918 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Passat kuluttaa 1,2 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin BMW 2 Series, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 3,7 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa BMW 2 Series tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 530 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 258 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 2 Series on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas VW Passat tarvitsee 7,1 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 2 Series vetää huomattavasti voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 250 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: VW Passat tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa BMW 2 Series on tuskin kevyempi – 1 560 kg verrattuna 1 573 kg:een. Painoero on noin 13 kg.
Tavaratilan koossa VW Passat tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 690 L verrattuna 390 L:een. Ero on noin 300 L.
Kantavuudessa VW Passat tarjoaa ilmeisesti enemmän – 577 kg verrattuna 400 kg:een. Ero on noin 177 kg.
VW Passat voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 2-sarja on tiukasti ohjautuva ja selvästi ajamisen ilosta kertova kompakti coupé, jonka muotoilu herättää katseita ja lupaa hauskoja kilometrejä ratin takana. Sisällä tunnelma on laadukas ja kuljettajakeskeinen, joten se sopii ostajalle joka arvostaa ajonautintoa enemmän kuin maksimikapasiteettia.
TiedotPassat on luotettava arjen työkalu, joka tarjoaa väljyyttä, mukavuutta ja hillittyä saksalaista särmää ilman turhaa koreilua. Jos tarvitset auton, joka hoitaa perheen ja työmatkat asiallisesti ja vaivattomasti, Passat tekee homman ilman draamaa — ja saattaa vielä vähän hymyilyttääkin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
48 200 - 119 800 €
|
Hinta
44 300 - 71 100 €
|
|
Kulutus L/100km
4,9 - 10 L/100km
|
Kulutus L/100km
1,2 - 5,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
124 - 135 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
129 - 226 g/km
|
CO2
28 - 153 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 560 - 1 830 kg
|
Omamassa
1 573 - 1 858 kg
|
|
Tavaratila
390 L
|
Tavaratila
510 - 690 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 838 - 1 887 mm
|
Leveys
1 849 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
350 - 400 kg
|
Kantavuus
501 - 577 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
156 - 530 hv
|
Teho hv
122 - 272 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 8,7 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 - 10,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 - 650 Nm
|
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
115 - 390 kW
|
Teho kW
90 - 200 kW
|
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, G
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, B
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
VW
|