VS

BMW 2 Series Gran Coupe vs BMW 4 Series Gran Coupe vertailu

Vertaa tehoa (300 hv vs 392 hv), tavaratilaa ja hintaa (39 300 € vs 55 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 2 Series Gran Coupe vai BMW 4 Series Gran Coupe?

BMW 2 Series Gran Coupe vs BMW 4 Series Gran Coupe: tärkeimmät erot

BMW 2 Series Gran Coupe

  • ratkaisevasti halvempi
  • vähän taloudellisempi
  • vähän kevyempi
Tiedot

BMW 4 Series Gran Coupe

  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

2 Series Gran Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

BMW 2 Series Gran Coupe on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 39 300 € , kun taas BMW 4 Series Gran Coupe maksaa 55 500 € . Ero on noin 16 203 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 2 Series Gran Coupe kuluttaa 4,2 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin BMW 4 Series Gran Coupe, jonka kulutus on 5 L/100km. Ero on noin 0,8 L/100km.

4 Series Gran Coupe

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 4 Series Gran Coupe tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa392 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 92 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 4 Series Gran Coupe on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,6 s, kun taas BMW 2 Series Gran Coupe tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 4 Series Gran Coupe vetää ilmeisesti voimakkaammin, 650 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 250 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BMW 2 Series Gran Coupe on vähän kevyempi – 1 495 kg verrattuna 1 695 kg:een. Painoero on noin 200 kg.

Tavaratilan koossa BMW 4 Series Gran Coupe tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 470 L verrattuna 430 L:een. Ero on noin 40 L.

Kantavuudessa BMW 2 Series Gran Coupe tarjoaa tuskin enemmän – 485 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 5 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 4 Series Gran Coupe antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 55 500 €
4 Series Gran Coupe

BMW 4 Series Gran Coupe

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 184 - 392 hv
  • Kulutus L/100km : 5 - 7,8 L/100km
BMW 2 Series Gran Coupe
BMW 4 Series Gran Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 2 Series Gran Coupe

BMW 2-sarjan Gran Coupé on terävälinjainen, kuljettajalle suunnattu kompakti sedan, joka yhdistää sporttisen ilmeen ja arjen käytännöllisyyden tyylikkäällä tavalla. Sisältä se tarjoaa laadukkaan tunnelman ja riittävästi tilaa, joten se on oiva valinta ostajalle, joka haluaa ajamisen ilon ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

BMW 4 Series Gran Coupe

BMW 4-sarjan Gran Coupé yhdistää coupe-tyylin sulavilla linjoilla ja arjen käytännöllisellä otteella — lopputulos on sporttinen mutta elämää helpottava. Ohjaus on napakka, tunnelma sisällä laadukas ja se sopii ostajalle, joka haluaa näyttävyyttä ilman kompromisseja käytännöllisyyden kanssa.

Tiedot
BMW 2 Series Gran Coupe
BMW 4 Series Gran Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
39 300 - 66 700 €
Hinta
55 500 - 83 600 €
Kulutus L/100km
4,2 - 7,5 L/100km
Kulutus L/100km
5 - 7,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
110 - 170 g/km
CO2
131 - 179 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 495 - 1 650 kg
Omamassa
1 695 - 1 935 kg
Tavaratila
360 - 430 L
Tavaratila
470 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 800 mm
Leveys
1 852 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
455 - 485 kg
Kantavuus
480 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Bensiini
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Teho hv
122 - 300 hv
Teho hv
184 - 392 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,6 - 7,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 400 Nm
Vääntömomentti
300 - 650 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Teho kW
90 - 221 kW
Teho kW
135 - 288 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F
CO2-tehokkuusluokka
E, D, F, G
Merkki
BMW
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.