Vertaa tehoa (300 hv vs 272 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 700 € vs 37 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 1 Series vai Lynk & Co 02?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
BMW 1 Series on minimaalisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 35 700 € , kun taas Lynk & Co 02 maksaa 37 500 € . Ero on noin 1 818 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 1 Series tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa – 300 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 28 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 1 Series on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,9 s, kun taas Lynk & Co 02 tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 1 Series vetää vähän voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 323 Nm:een. Eroa on noin 77 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa BMW 1 Series on erottuvasti kevyempi – 1 465 kg verrattuna 1 895 kg:een. Painoero on noin 430 kg.
Tavaratilan koossa Lynk & Co 02 tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 410 L verrattuna 380 L:een. Ero on noin 30 L.
Kantavuudessa BMW 1 Series tarjoaa selvästi enemmän – 510 kg verrattuna 375 kg:een. Ero on noin 135 kg.
BMW 1 Series voittaa niukasti objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 1-sarja tarjoaa kompaktiin koriin pakattua ajamisen iloa ja tyylikkyyttä, joka tekee arjen liikenteestä hitusen nautinnollisempaa. Ohjaamo on kuljettajalle suunnattu ja viimeistely tuntuu arvokkaalta, joten se on loistava valinta niille, jotka haluavat käytännöllisyyttä ilman tylsyyttä — ja ripauksen BMW-imagoa.
TiedotLynk & Co 02 on räväkkä ja urbaani crossover, joka erottuu katukuvassa persoonallisella muotoilullaan ja mutkattomalla arjen käytettävyydellään. Se tarjoaa sopivasti särmää ja mukavuutta ostajalle, joka haluaa tyylikästä teknologiaa ja ajamisen iloa ilman turhaa jäykistelyä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
35 700 - 63 100 €
|
Hinta
37 500 - 41 700 €
|
|
Kulutus L/100km
4,3 - 7,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,1 - 17,6 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
435 - 445 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
112 - 173 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 465 - 1 625 kg
|
Omamassa
1 895 kg
|
|
Tavaratila
300 - 380 L
|
Tavaratila
410 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 845 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
475 - 510 kg
|
Kantavuus
375 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
122 - 300 hv
|
Teho hv
272 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
230 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
323 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
90 - 221 kW
|
Teho kW
200 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Lynk & Co
|