Vertaa tehoa (300 hv vs 530 hv), tavaratilaa ja hintaa (35 700 € vs 49 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 1 Series vai BMW 3 Series Touring?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
BMW 1 Series on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 35 700 € , kun taas BMW 3 Series Touring maksaa 49 900 € . Ero on noin 14 223 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 3 Series Touring kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin BMW 1 Series, jonka kulutus on 4,3 L/100km. Ero on noin 1,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 3 Series Touring tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa – 530 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 230 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Touring on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas BMW 1 Series tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Touring vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 300 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa BMW 1 Series on lievästi kevyempi – 1 465 kg verrattuna 1 650 kg:een. Painoero on noin 185 kg.
Tavaratilan koossa BMW 3 Series Touring tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 500 L verrattuna 380 L:een. Ero on noin 120 L.
Kantavuudessa BMW 3 Series Touring tarjoaa hieman enemmän – 520 kg verrattuna 510 kg:een. Ero on noin 10 kg.
BMW 3 Series Touring voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW 1-sarja tarjoaa kompaktiin koriin pakattua ajamisen iloa ja tyylikkyyttä, joka tekee arjen liikenteestä hitusen nautinnollisempaa. Ohjaamo on kuljettajalle suunnattu ja viimeistely tuntuu arvokkaalta, joten se on loistava valinta niille, jotka haluavat käytännöllisyyttä ilman tylsyyttä — ja ripauksen BMW-imagoa.
TiedotBMW 3-sarjan Touring on ajettavuudeltaan urheilullinen farmari, joka yhdistää tarkasti ohjautuvan alustan ja hillityn, mutta arvokkaan muotoilun. Tavaratila ja arkipäivän käytettävyys pitävät huolen siitä, että se sopii sekä työmatkoille että viikonloppureissuille — jos kaipaat premium-tuntumaa ilman turhaa prameilua, tämä on vahva ehdokas.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
35 700 - 63 100 €
|
Hinta
49 900 - 111 700 €
|
|
Kulutus L/100km
4,3 - 7,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
91 - 97 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
112 - 173 g/km
|
CO2
57 - 233 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 465 - 1 625 kg
|
Omamassa
1 650 - 2 025 kg
|
|
Tavaratila
300 - 380 L
|
Tavaratila
410 - 500 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 827 - 1 903 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
475 - 510 kg
|
Kantavuus
430 - 520 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Bensiini
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
122 - 300 hv
|
Teho hv
150 - 530 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
230 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
|
Teho kW
90 - 221 kW
|
Teho kW
110 - 390 kW
|
|
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
BMW
|