VS

Bentley Flying Spur vs Maserati GT2 Stradale vertailu

Vertaa tehoa (550 hv vs 641 hv), tavaratilaa ja hintaa (219 900 € vs 323 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Bentley Flying Spur vai Maserati GT2 Stradale?

Bentley Flying Spur vs Maserati GT2 Stradale: tärkeimmät erot

Bentley Flying Spur

  • selvästi halvempi
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati GT2 Stradale

  • lievästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • merkittävästi kevyempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Flying Spur

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Bentley Flying Spur on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 219 900 € , kun taas Maserati GT2 Stradale maksaa 323 000 € . Ero on noin 103 160 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Bentley Flying Spur kuluttaa 3,3 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Maserati GT2 Stradale, jonka kulutus on 11,6 L/100km. Ero on noin 8,3 L/100km.

GT2 Stradale

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maserati GT2 Stradale tarjoaa lievästi enemmän tehoa641 hv verrattuna 550 hv:een. Ero on noin 91 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati GT2 Stradale on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Bentley Flying Spur tarvitsee 4,1 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Bentley Flying Spur vetää minimaalisesti voimakkaammin, 770 Nm verrattuna 720 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.

Flying Spur

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Bentley Flying Spur tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 2.

Omapainossa Maserati GT2 Stradale on merkittävästi kevyempi – 1 475 kg verrattuna 2 330 kg:een. Painoero on noin 855 kg.

Tavaratilan koossa Bentley Flying Spur tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 420 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 320 L.

Kantavuudessa Bentley Flying Spur tarjoaa selvästi enemmän – 650 kg verrattuna 315 kg:een. Ero on noin 335 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Bentley Flying Spur hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 219 900 €
Flying Spur

Bentley Flying Spur

  • Moottorityyppi Plug-in hybridi, Bensiini
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 544 - 550 hv
  • Kulutus L/100km 3,3 - 12,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 41 km
Bentley Flying Spur
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Bentley Flying Spur

Bentley Flying Spur on kuin brittiläinen hovimestari – hillitty ja ylenpalttisen ylellinen, valmis kuljettamaan sinut punaiselle matolle ilman turhaa kohua. Ohjaamossa yhdistyvät käsityön laatu ja moderni mukavuus, joten se tuntuu yhtä kotoisalta pitkällä maantieajolla kuin viileässä luksushotellissa.

Tiedot

Maserati GT2 Stradale

Maserati GT2 Stradale tuo kilparadan sähäkän tunnelman suoraan maantielle ja tekee sen italialaisella tyylitajulla, joka kääntää päät jo kaukaa. Jos kaipaat autolta adrenaliinia ja viimeisteltyä luksusta samassa paketissa, tämä on se harvinainen herkkupala, joka palkitsee jokaisella kaasunpainalluksella.

Tiedot
Bentley Flying Spur
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Hinta
219 900 - 226 400 €
Hinta
323 000 €
Kulutus L/100km
3,3 - 12,7 L/100km
Kulutus L/100km
11,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
41 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
18 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
75 - 288 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
80 - 90 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Coupé
Istuimet
4
Istuimet
2
Ovet
4
Ovet
-
Omamassa
2 330 - 2 505 kg
Omamassa
1 475 kg
Tavaratila
420 L
Tavaratila
100 L
Pituus
5 316 mm
Pituus
-
Leveys
2 013 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
1 483 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
525 - 650 kg
Kantavuus
315 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
544 - 550 hv
Teho hv
641 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 - 4,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
Huippunopeus
285 - 318 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
750 - 770 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
400 - 404 kW
Teho kW
471 kW
Iskutilavuus
2 894 - 3 996 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 021 - 2 022
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
B, G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Bentley
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.