Vertaa tehoa (571 hv vs 653 hv), tavaratilaa ja hintaa (111 100 € vs 72 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi A8 vai NIO ET7?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
NIO ET7 on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 72 800 € , kun taas Audi A8 maksaa 111 100 € . Ero on noin 38 242 €.
Sähköisessä toimintamatkassa NIO ET7 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 584 km:een, noin 526 km enemmän kuin Audi A8.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa NIO ET7 tarjoaa vähän enemmän tehoa – 653 hv verrattuna 571 hv:een. Ero on noin 82 hv.
Molemmat kiihtyvät lähes yhtä nopeasti – 3,8 s 0–100 km/h.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO ET7 vetää minimaalisesti voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 800 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Audi A8 on hieman kevyempi – 2 035 kg verrattuna 2 434 kg:een. Painoero on noin 399 kg.
Tavaratilan koossa Audi A8 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 390 L verrattuna 363 L:een. Ero on noin 27 L.
Kantavuudessa Audi A8 tarjoaa ilmeisesti enemmän – 700 kg verrattuna 466 kg:een. Ero on noin 234 kg.
NIO ET7 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Audi A8 tuntuu liikkuvalta valtaistuimelta: hillitty eleganssi ja rauhallinen kyky vaimentaa arjen hälyä tekevät matkustamisesta pienen juhlan. Ohjaamo hemmottelee mukavuudella ja älykkäällä toiminnallisuudella, joten se sopii ostajalle, joka haluaa arvokkuutta ilman turhaa kerskailua.
TiedotNIO ET7 on rohkea tulkinta modernista luksussedanista, joka yhdistää rauhallisen ajokokemuksen ja arjen käytännöllisyyden. Sisällä tunnelma on ylellinen mutta inhimillinen, ja se tarjoaa ripauksen high-tech-viihdettä — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa erottua tiellä ilman turhaa prameilua.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
111 100 - 164 000 €
|
Hinta
72 800 - 83 800 €
|
|
Kulutus L/100km
4,6 - 11,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
19 - 19,3 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
58 km
|
Sähköinen toimintasäde
451 - 584 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
|
|
CO2
105 - 260 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Sedan
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
2 035 - 2 415 kg
|
Omamassa
2 434 - 2 454 kg
|
|
Tavaratila
390 L
|
Tavaratila
363 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 101 mm
|
|
Leveys
1 945 mm
|
Leveys
1 987 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 509 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
525 - 700 kg
|
Kantavuus
446 - 466 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
286 - 571 hv
|
Teho hv
653 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 5,9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
200 km/h
|
|
Vääntömomentti
500 - 800 Nm
|
Vääntömomentti
850 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6 - 8
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
210 - 420 kW
|
Teho kW
480 kW
|
|
Iskutilavuus
2 967 - 3 996 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, C
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Audi
|
Merkki
NIO
|