VS

Audi A7 vs SsangYong Korando vertailu

Vertaa tehoa (630 hv vs 190 hv), tavaratilaa ja hintaa (66 900 € vs 32 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi A7 vai SsangYong Korando?

Audi A7 vs SsangYong Korando: tärkeimmät erot

Audi A7

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

SsangYong Korando

4,4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • lievästi kevyempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A7

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

SsangYong Korando on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 32 800 € , kun taas Audi A7 maksaa 66 900 € . Ero on noin 34 084 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Audi A7 kuluttaa 1,2 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin SsangYong Korando, jonka kulutus on 7,5 L/100km. Ero on noin 6,3 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa SsangYong Korando suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 339 km:een, noin 271 km enemmän kuin Audi A7.

Korando

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Audi A7 tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa630 hv verrattuna 190 hv:een. Ero on noin 440 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi A7 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,4 s, kun taas SsangYong Korando tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 5 s sekuntia.

Huippunopeudessa Audi A7 on erottuvasti nopeampi – se yltää 280 km/h:een, kun taas SsangYong Korando saavuttaa 191 km/h. Ero on noin 89 km/h.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Audi A7 vetää selvästi voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 490 Nm.

A7

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: SsangYong Korando tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa SsangYong Korando on lievästi kevyempi – 1 517 kg verrattuna 1 770 kg:een. Painoero on noin 253 kg.

Tavaratilan koossa SsangYong Korando tarjoaa hieman enemmän tilaa – 551 L verrattuna 535 L:een. Ero on noin 16 L.

Maksimikantavuudessa Audi A7 pärjää vähän paremmin – jopa 1 390 L, noin 142 L enemmän kuin SsangYong Korando.

Kantavuudessa Audi A7 tarjoaa ilmeisesti enemmän – 600 kg verrattuna 463 kg:een. Ero on noin 137 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Audi A7 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 66 900 €
A7

Audi A7

  • Moottorityyppi Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto, Etuveto
  • Teho hv 204 - 630 hv
  • Kulutus L/100km 1,2 - 12,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 67 - 68 km
Audi A7
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Audi A7

Audi A7 on coupémaisen linjakas ja itsevarma premium-auto, joka yhdistää arjen käytännöllisyyden ja showroomin kiillon hillityllä tyylillä. Sisällä tunnelma on viimeistelty ja kuskikeskeinen, ja auto kulkee sulavasti kuin smokki — tyylikäs ja sopivan vakuuttava valinta ostajalle, joka haluaa erottua ilman turhaa räyhäkkyyttä.

Tiedot

SsangYong Korando

Korando tuntuu rehelliseltä ja käytännölliseltä katumaasturilta, joka tuo persoonallisen ilmeen ilman turhaa hienostelua. Se sopii arkeen erinomaisesti: kyydissä on mukavuus ja tilaa, joten ostaja saa luotettavan ja järkevän vaihtoehdon ilman turhaa kikkailua.

Tiedot
Audi A7
SsangYong Korando

Kustannukset ja kulutus

Hinta
66 900 - 143 300 €
Hinta
32 800 - 51 000 €
Kulutus L/100km
1,2 - 12,2 L/100km
Kulutus L/100km
7,5 - 8,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,8 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
67 - 68 km
Sähköinen toimintasäde
339 km
Akun kapasiteetti
14,4 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
28 - 276 g/km
CO2
0 - 197 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
52 - 73 L
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
4
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
5
Omamassa
1 770 - 2 150 kg
Omamassa
1 517 - 1 840 kg
Tavaratila
380 - 535 L
Tavaratila
551 L
Pituus
4 969 - 5 009 mm
Pituus
4 450 - 4 465 mm
Leveys
1 908 - 1 950 mm
Leveys
1 870 mm
Korkeus
1 422 - 1 424 mm
Korkeus
1 620 - 1 645 mm
Maksimi tavaratila
1 235 - 1 390 L
Maksimi tavaratila
1 248 L
Kantavuus
510 - 600 kg
Kantavuus
410 - 463 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto, Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
204 - 630 hv
Teho hv
163 - 190 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,4 - 8,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 s
Huippunopeus
245 - 280 km/h
Huippunopeus
156 - 191 km/h
Vääntömomentti
370 - 850 Nm
Vääntömomentti
260 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 8
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
150 - 463 kW
Teho kW
120 - 140 kW
Iskutilavuus
1 968 - 3 996 cm3
Iskutilavuus
1 497 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 023 - 2 024
Mallivuosi
2 021 - 2 023
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B, G
CO2-tehokkuusluokka
F, G, A
Merkki
Audi
Merkki
SsangYong
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.