VS

Audi A6 Avant vs CUPRA Ateca vertailu

Vertaa tehoa (367 hv vs 300 hv), tavaratilaa ja hintaa (60 400 € vs 45 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi A6 Avant vai CUPRA Ateca?

Audi A6 Avant vs CUPRA Ateca: tärkeimmät erot

Audi A6 Avant

  • hieman enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

CUPRA Ateca

4,1 (2 Arvostelut)
arvioi
  • huomattavasti halvempi
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A6 Avant

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

CUPRA Ateca on huomattavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 45 300 € , kun taas Audi A6 Avant maksaa 60 400 € . Ero on noin 15 130 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Audi A6 Avant kuluttaa 2,3 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin CUPRA Ateca, jonka kulutus on 6,7 L/100km. Ero on noin 4,4 L/100km.

Ateca

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Audi A6 Avant tarjoaa hieman enemmän tehoa367 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 67 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi A6 Avant on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,7 s, kun taas CUPRA Ateca tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 0,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Audi A6 Avant vetää ilmeisesti voimakkaammin, 580 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 180 Nm.

A6 Avant

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa CUPRA Ateca on erottuvasti kevyempi – 1 418 kg verrattuna 1 865 kg:een. Painoero on noin 447 kg.

Tavaratilan koossa Audi A6 Avant tarjoaa hieman enemmän tilaa – 503 L verrattuna 485 L:een. Ero on noin 18 L.

Kantavuudessa Audi A6 Avant tarjoaa minimaalisesti enemmän – 570 kg verrattuna 522 kg:een. Ero on noin 48 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Audi A6 Avant on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 60 400 €
A6 Avant

Audi A6 Avant

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 204 - 367 hv
  • Kulutus L/100km : 2,3 - 7,5 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 94 - 101 km
Audi A6 Avant
CUPRA Ateca

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Audi A6 Avant

Audi A6 Avant yhdistää herrasmiesmaisen tyylikkyyden ja arkisen käytännöllisyyden siten, että kuski voi yhtä hyvin viedä asiakkaan tapaamiseen kuin lähteä viikonloppuretkelle perheen kanssa. Ohjaamo huokuu luksusta ja teknologiaa ilman turhaa kikkailua, ja ajo tuntuu vakaalta ja vaivattomalta — täydellinen valinta niille, jotka haluavat tilaa ilman kompromisseja.

Tiedot

CUPRA Ateca

Cupra Ateca on sporttinen katumaasturi, joka yhdistää aggressiivisen muotoilun ja ketterän ajettavuuden arkikäytössä toimivaksi paketiksi. Se tarjoaa ajamisen iloa ilman turhaa pröystäilyä ja riittävästi tilaa viikonlopun seikkailuille — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa tunteen ja järjen samassa autossa.

Tiedot
Audi A6 Avant
CUPRA Ateca

Kustannukset ja kulutus

Hinta
60 400 - 85 400 €
Hinta
45 300 - 62 300 €
Kulutus L/100km
2,3 - 7,5 L/100km
Kulutus L/100km
6,7 - 9,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
94 - 101 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
53 - 170 g/km
CO2
153 - 207 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 865 - 2 240 kg
Omamassa
1 418 - 1 628 kg
Tavaratila
404 - 503 L
Tavaratila
485 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 875 mm
Leveys
1 841 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
535 - 570 kg
Kantavuus
502 - 522 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Teho hv
204 - 367 hv
Teho hv
150 - 300 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,7 - 8,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 - 9,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
340 - 580 Nm
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
150 - 270 kW
Teho kW
110 - 221 kW
Iskutilavuus
1 968 - 2 995 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E, B
CO2-tehokkuusluokka
G, E
Merkki
Audi
Merkki
CUPRA
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.