Vertaa tehoa (400 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (32 800 € vs 37 200 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi A3 Sportback vai Maxus Deliver 7?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Audi A3 Sportback on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 32 800 € , kun taas Maxus Deliver 7 maksaa 37 200 € . Ero on noin 4 364 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Audi A3 Sportback kuluttaa 1,1 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Maxus Deliver 7, jonka kulutus on 8 L/100km. Ero on noin 6,9 L/100km.
Sähköisessä toimintamatkassa Maxus Deliver 7 suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 370 km:een, noin 229 km enemmän kuin Audi A3 Sportback.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Audi A3 Sportback tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 400 hv verrattuna 204 hv:een. Ero on noin 196 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Audi A3 Sportback on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas Maxus Deliver 7 tarvitsee 11,4 s. Ero on noin 7,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Audi A3 Sportback vetää erottuvasti voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 375 Nm:een. Eroa on noin 125 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: Audi A3 Sportback tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 3.
Omapainossa Audi A3 Sportback on vakuuttavasti kevyempi – 1 345 kg verrattuna 2 360 kg:een. Painoero on noin 1 015 kg.
Kantavuudessa Maxus Deliver 7 tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 140 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 655 kg.
Audi A3 Sportback hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Audi A3 Sportback yhdistää saksalaisen hillityn tyylin ja tavaratilaltaan joustavan korin niin, että arjen ajamisesta tulee yllättävän miellyttävää. Sisätilat tuntuvat premiumilta, ajo on napakkaa ja varustelua voi räätälöidä hillitystä aina näyttävämpään — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa kompaktiuden ja laadun ilman turhaa bling-blingiä.
TiedotMaxus Deliver 7 on käytännöllinen ja tilava pakettiauto, joka muuttaa arkiset kuljetukset sujuvaksi eikä jätä kuljettajaa pulaan. Ohjaamo ja kuormatila on suunniteltu työtä varten: sopivan simppeli, kestävä ja ajateltu, jotta työpäivät kulkevat ilman turhaa säätöä.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
32 800 - 112 900 €
|
Hinta
37 200 - 60 700 €
|
|
Kulutus L/100km
1,1 - 9,3 L/100km
|
Kulutus L/100km
8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
26,9 - 28,2 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
134 - 141 km
|
Sähköinen toimintasäde
310 - 370 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
25 - 211 g/km
|
CO2
0 - 211 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
3
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 345 - 1 685 kg
|
Omamassa
2 360 - 2 520 kg
|
|
Tavaratila
280 - 380 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 816 - 1 851 mm
|
Leveys
2 030 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
410 - 485 kg
|
Kantavuus
980 - 1 140 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
116 - 400 hv
|
Teho hv
148 - 204 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 10,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 11,6 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
220 - 500 Nm
|
Vääntömomentti
330 - 375 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 5
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
85 - 294 kW
|
Teho kW
108 - 150 kW
|
|
Iskutilavuus
1 498 - 2 480 cm3
|
Iskutilavuus
1 996 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, F, E, G, B
|
CO2-tehokkuusluokka
A, G
|
|
Merkki
Audi
|
Merkki
Maxus
|