VS

Audi A3 Limousine vs Maserati GT2 Stradale vertailu

Vertaa tehoa (400 hv vs 641 hv), tavaratilaa ja hintaa (33 700 € vs 323 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Audi A3 Limousine vai Maserati GT2 Stradale?

Audi A3 Limousine vs Maserati GT2 Stradale: tärkeimmät erot

Audi A3 Limousine

  • ratkaisevasti halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • hieman kevyempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati GT2 Stradale

  • huomattavasti enemmän tehoa
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A3 Limousine

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Audi A3 Limousine on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 33 700 € , kun taas Maserati GT2 Stradale maksaa 323 000 € . Ero on noin 289 368 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Audi A3 Limousine kuluttaa 4,4 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Maserati GT2 Stradale, jonka kulutus on 11,6 L/100km. Ero on noin 7,2 L/100km.

GT2 Stradale

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Maserati GT2 Stradale tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa641 hv verrattuna 400 hv:een. Ero on noin 241 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati GT2 Stradale on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Audi A3 Limousine tarvitsee 3,8 s. Ero on noin 1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati GT2 Stradale vetää erottuvasti voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 500 Nm:een. Eroa on noin 220 Nm.

A3 Limousine

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Audi A3 Limousine tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Audi A3 Limousine on hieman kevyempi – 1 345 kg verrattuna 1 475 kg:een. Painoero on noin 130 kg.

Tavaratilan koossa Audi A3 Limousine tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 425 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 325 L.

Kantavuudessa Audi A3 Limousine tarjoaa huomattavasti enemmän – 520 kg verrattuna 315 kg:een. Ero on noin 205 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Audi A3 Limousine voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 33 700 €
A3 Limousine

Audi A3 Limousine

  • Moottorityyppi Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 116 - 400 hv
  • Kulutus L/100km 4,4 - 9,2 L/100km
Audi A3 Limousine
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Audi A3 Limousine

Audi A3 Sedan on hillitty ja tyylikäs pienempi premium-sedan, joka tuo arkeen ripauksen juhlatunnelmaa ilman överiyttä. Sisusta on viimeistelty ja ajotuntuma miellyttävä, joten se sopii erinomaisesti niin kaupunkiin kuin pidemmillekin reissuille — fiksu valinta, jos haluat auton, jossa ei ole tingitty laadusta.

Tiedot

Maserati GT2 Stradale

Maserati GT2 Stradale tuo kilparadan sähäkän tunnelman suoraan maantielle ja tekee sen italialaisella tyylitajulla, joka kääntää päät jo kaukaa. Jos kaipaat autolta adrenaliinia ja viimeisteltyä luksusta samassa paketissa, tämä on se harvinainen herkkupala, joka palkitsee jokaisella kaasunpainalluksella.

Tiedot
Audi A3 Limousine
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Hinta
33 700 - 114 600 €
Hinta
323 000 €
Kulutus L/100km
4,4 - 9,2 L/100km
Kulutus L/100km
11,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
115 - 208 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 345 - 1 640 kg
Omamassa
1 475 kg
Tavaratila
321 - 425 L
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 816 - 1 851 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
415 - 520 kg
Kantavuus
315 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
116 - 400 hv
Teho hv
641 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 10,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 500 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 5
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
85 - 294 kW
Teho kW
471 kW
Iskutilavuus
1 498 - 2 480 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, C, E, G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Audi
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.