VS

Aston Martin Vanquish vs McLaren Supercar Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (835 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (402 200 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Aston Martin Vanquish vai McLaren Supercar Series Coupe?

Aston Martin Vanquish vs McLaren Supercar Series Coupe: tärkeimmät erot

Aston Martin Vanquish

  • vähän enemmän tehoa
Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Vanquish

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

McLaren Supercar Series Coupe on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 258 900 € , kun taas Aston Martin Vanquish maksaa 402 200 € . Ero on noin 143 277 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe kuluttaa 4,6 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Aston Martin Vanquish, jonka kulutus on 13,7 L/100km. Ero on noin 9,1 L/100km.

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Aston Martin Vanquish tarjoaa vähän enemmän tehoa835 hv verrattuna 700 hv:een. Ero on noin 135 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas Aston Martin Vanquish tarvitsee 3,3 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Aston Martin Vanquish vetää ilmeisesti voimakkaammin, 1 000 Nm verrattuna 720 Nm:een. Eroa on noin 280 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 2 henkilölle.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 1 910 kg:een. Painoero on noin 412 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

McLaren Supercar Series Coupe antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

258 941 €
default

McLaren Supercar Series Coupe

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 700 hv
  • Kulutus L/100km : 4,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 33 km
Aston Martin Vanquish
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Aston Martin Vanquish

Aston Martin Vanquish on urheilullisen eleganssin huipentuma, jossa brittiläinen käsityötaito kohtaa näyttävän läsnäolon tiellä. Se pysäyttää katseet ja herättää tunteet — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa sekä statusta että ajamisen iloa ilman kompromisseja.

Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot
Aston Martin Vanquish
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
402 200 - 434 500 €
Hinta
258 900 €
Kulutus L/100km
13,7 L/100km
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
33 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
312 g/km
CO2
104 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Coupé, Avoauto
Kori
Coupé
Istuimet
2
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 910 - 2 005 kg
Omamassa
1 498 kg
Tavaratila
219 - 248 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
2 044 mm
Leveys
1 913 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
835 hv
Teho hv
700 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,3 - 3,4 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
1 000 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
12
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
614 kW
Teho kW
515 kW
Iskutilavuus
5 204 cm3
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
C
Merkki
Aston Martin
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.