VS

Alpine A290 vs VW Golf vertailu

Vertaa tehoa (218 hv vs 325 hv), tavaratilaa ja hintaa (40 300 € vs 34 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alpine A290 vai VW Golf?

Alpine A290 vs VW Golf: tärkeimmät erot

Alpine A290

4,6 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

VW Golf

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • jonkin verran halvempi
  • huomattavasti enemmän tehoa
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
  • vähän enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

A290

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

VW Golf on jonkin verran edullisempi – sen lähtöhinta on 34 400 € , kun taas Alpine A290 maksaa 40 300 € . Ero on noin 5 945 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Alpine A290 suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 380 km:een, noin 237 km enemmän kuin VW Golf.

Golf

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa VW Golf tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa325 hv verrattuna 218 hv:een. Ero on noin 107 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,3 s, kun taas Alpine A290 tarvitsee 6,4 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Golf vetää huomattavasti voimakkaammin, 420 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 120 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf on hieman kevyempi – 1 307 kg verrattuna 1 554 kg:een. Painoero on noin 247 kg.

Tavaratilan koossa VW Golf tarjoaa vähän enemmän tilaa – 381 L verrattuna 326 L:een. Ero on noin 55 L.

Kantavuudessa VW Golf tarjoaa ilmeisesti enemmän – 508 kg verrattuna 396 kg:een. Ero on noin 112 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Golf hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 34 400 €
Golf

VW Golf

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 116 - 325 hv
  • Kulutus L/100km : 1,1 - 7,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 131 - 143 km
Alpine A290
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Alpine A290

Alpine A290 tuntuu kepeältä ja urheilulliselta pikkuautolta, jonka tarkka ohjaus ja tarttuva ajoasenne tekevät jokaisesta mutkasta pienen juhlan. Se on erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa erottua massasta ja nauttia ajamisesta ilman turhaa pröystäilyä — persoonallinen paketti, jossa on enemmän sydäntä kuin ääntä.

Tiedot

VW Golf

Golf on arjen mestari, joka yhdistää hillityn saksalaisen tyylin ja käytännöllisyyden ilman turhaa tilpehööriä. Ohjaustuntuma on varma ja ajettavuus mutkaton, joten Golf ei huuda, mutta hymyilee hillitysti joka kerta kun poistut kotipihasta.

Tiedot
Alpine A290
VW Golf

Kustannukset ja kulutus

Hinta
40 300 - 48 100 €
Hinta
34 400 - 56 800 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
1,1 - 7,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
15,8 - 16,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
364 - 380 km
Sähköinen toimintasäde
131 - 143 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
25 - 173 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 554 kg
Omamassa
1 307 - 1 662 kg
Tavaratila
326 L
Tavaratila
273 - 381 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 820 mm
Leveys
1 789 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
396 kg
Kantavuus
438 - 508 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
177 - 218 hv
Teho hv
116 - 325 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,4 - 7,4 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 10,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
285 - 300 Nm
Vääntömomentti
220 - 420 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
130 - 160 kW
Teho kW
85 - 239 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F, B
Merkki
Alpine
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.