Vertaa tehoa (520 hv vs 530 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 400 € vs 49 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alfa Romeo Giulia vai BMW 3 Series Touring?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
BMW 3 Series Touring on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 49 900 € , kun taas Alfa Romeo Giulia maksaa 58 400 € . Ero on noin 8 440 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 3 Series Touring kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Alfa Romeo Giulia, jonka kulutus on 5,4 L/100km. Ero on noin 2,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW 3 Series Touring tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa – 530 hv verrattuna 520 hv:een. Ero on noin 10 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Touring on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,6 s, kun taas Alfa Romeo Giulia tarvitsee 3,9 s. Ero on noin 0,3 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Touring vetää hieman voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 600 Nm:een. Eroa on noin 100 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Alfa Romeo Giulia on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 640 kg verrattuna 1 650 kg:een. Painoero on noin 10 kg.
Tavaratilan koossa BMW 3 Series Touring tarjoaa hieman enemmän tilaa – 500 L verrattuna 480 L:een. Ero on noin 20 L.
Kantavuudessa Alfa Romeo Giulia tarjoaa tuskin enemmän – 535 kg verrattuna 520 kg:een. Ero on noin 15 kg.
BMW 3 Series Touring on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Alfa Romeo Giulia hurmaa italialaisella tyylillä ja ajamisen riemulla — ohjaus on tarkka ja muotoilu herättää katseita jokaisessa mutkassa. Se on auto niille, jotka ostavat sydämellään eivätkä pelkällä listalla, eli valmiina antamaan anteeksi pienen käytännöllisyystason puutteen vastineeksi aidosta ajonautinnosta.
TiedotBMW 3-sarjan Touring on ajettavuudeltaan urheilullinen farmari, joka yhdistää tarkasti ohjautuvan alustan ja hillityn, mutta arvokkaan muotoilun. Tavaratila ja arkipäivän käytettävyys pitävät huolen siitä, että se sopii sekä työmatkoille että viikonloppureissuille — jos kaipaat premium-tuntumaa ilman turhaa prameilua, tämä on vahva ehdokas.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
58 400 - 107 300 €
|
Hinta
49 900 - 111 700 €
|
|
Kulutus L/100km
5,4 - 10,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
2,5 - 10,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
91 - 97 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
141 - 229 g/km
|
CO2
57 - 233 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Sedan
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
4 - 5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 640 - 1 735 kg
|
Omamassa
1 650 - 2 025 kg
|
|
Tavaratila
480 L
|
Tavaratila
410 - 500 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 860 - 1 874 mm
|
Leveys
1 827 - 1 903 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
415 - 535 kg
|
Kantavuus
430 - 520 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
|
Teho hv
210 - 520 hv
|
Teho hv
150 - 530 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 6,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,6 - 8,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
470 - 600 Nm
|
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
|
Teho kW
154 - 382 kW
|
Teho kW
110 - 390 kW
|
|
Iskutilavuus
2 143 - 2 891 cm3
|
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E, G
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
|
|
Merkki
Alfa Romeo
|
Merkki
BMW
|