VS

Alfa Romeo Giulia vs BMW 2 Series Active Tourer vertailu

Vertaa tehoa (520 hv vs 326 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 400 € vs 38 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alfa Romeo Giulia vai BMW 2 Series Active Tourer?

Alfa Romeo Giulia vs BMW 2 Series Active Tourer: tärkeimmät erot

Alfa Romeo Giulia

4,1 (2 Arvostelut)
arvioi
  • erottuvasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

BMW 2 Series Active Tourer

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Giulia

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

BMW 2 Series Active Tourer on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 38 300 € , kun taas Alfa Romeo Giulia maksaa 58 400 € . Ero on noin 20 058 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW 2 Series Active Tourer kuluttaa 2,9 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Alfa Romeo Giulia, jonka kulutus on 5,4 L/100km. Ero on noin 2,5 L/100km.

2 Series Active Tourer

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Alfa Romeo Giulia tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa520 hv verrattuna 326 hv:een. Ero on noin 194 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Alfa Romeo Giulia on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,9 s, kun taas BMW 2 Series Active Tourer tarvitsee 5,5 s. Ero on noin 1,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Alfa Romeo Giulia vetää erottuvasti voimakkaammin, 600 Nm verrattuna 477 Nm:een. Eroa on noin 123 Nm.

Giulia

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BMW 2 Series Active Tourer on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 545 kg verrattuna 1 640 kg:een. Painoero on noin 95 kg.

Tavaratilan koossa Alfa Romeo Giulia tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 480 L verrattuna 470 L:een. Ero on noin 10 L.

Kantavuudessa Alfa Romeo Giulia tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 535 kg verrattuna 505 kg:een. Ero on noin 30 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 2 Series Active Tourer suoriutuu paremmin tärkeissä osa-alueissa objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 38 300 €
2 Series Active Tourer

BMW 2 Series Active Tourer

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 122 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,9 - 6,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 82 km
Alfa Romeo Giulia
BMW 2 Series Active Tourer

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Alfa Romeo Giulia

Alfa Romeo Giulia hurmaa italialaisella tyylillä ja ajamisen riemulla — ohjaus on tarkka ja muotoilu herättää katseita jokaisessa mutkassa. Se on auto niille, jotka ostavat sydämellään eivätkä pelkällä listalla, eli valmiina antamaan anteeksi pienen käytännöllisyystason puutteen vastineeksi aidosta ajonautinnosta.

Tiedot

BMW 2 Series Active Tourer

BMW 2-sarjan Active Tourer on käytännöllinen ja urbaani perheauto, joka yhdistelee premium-tuntua ja arjen järkevyyttä tyylikkääseen pakettiin. Ajettavuus yllättää ketteryydellään, sisätila on fiksusti suunniteltu ja se sopii erinomaisesti niille, jotka haluavat yhden auton perheen ja kaupungin tarpeisiin — ei mikään urheiluauto, mutta arjen sankari.

Tiedot
Alfa Romeo Giulia
BMW 2 Series Active Tourer

Kustannukset ja kulutus

Hinta
58 400 - 107 300 €
Hinta
38 300 - 58 900 €
Kulutus L/100km
5,4 - 10,1 L/100km
Kulutus L/100km
2,9 - 6,2 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
82 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
141 - 229 g/km
CO2
65 - 140 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
MPV
Istuimet
4 - 5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 640 - 1 735 kg
Omamassa
1 545 - 1 920 kg
Tavaratila
480 L
Tavaratila
406 - 470 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 860 - 1 874 mm
Leveys
1 824 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
415 - 535 kg
Kantavuus
465 - 505 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel, Bensiini
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Diesel MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
210 - 520 hv
Teho hv
122 - 326 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 6,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 10,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
470 - 600 Nm
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
154 - 382 kW
Teho kW
90 - 240 kW
Iskutilavuus
2 143 - 2 891 cm3
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 025 - 2 026
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
E, G
CO2-tehokkuusluokka
E, D, B
Merkki
Alfa Romeo
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.