Vertaa tehoa (8 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (15 200 € vs 37 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Aixam Ambition vai MG MG5?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Aixam Ambition on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 15 200 € , kun taas MG MG5 maksaa 37 000 € . Ero on noin 21 778 €.
Sähköisessä toimintamatkassa MG MG5 suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 400 km:een, noin 270 km enemmän kuin Aixam Ambition.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa MG MG5 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa – 177 hv verrattuna 8 hv:een. Ero on noin 169 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: MG MG5 vetää selvästi voimakkaammin, 280 Nm verrattuna 40 Nm:een. Eroa on noin 240 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: MG MG5 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Aixam Ambition on ratkaisevasti kevyempi – 425 kg verrattuna 1 562 kg:een. Painoero on noin 1 137 kg.
Kantavuudessa MG MG5 tarjoaa merkittävästi enemmän – 455 kg verrattuna 250 kg:een. Ero on noin 205 kg.
MG MG5 erottuu kevyesti edukseen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Aixam Ambition on selkeästi kaupunkikäyttöön suunniteltu mikroauto, joka mahtuu mukavasti ahtaisiinkin paikkoihin ja tekee päivittäisistä asioimisista helpompia ilman turhaa näyttämistä. Se ei ole maantien vauhtisankari, mutta tarjoaa yllättävän rauhallisen kyydin ja edullisen vaihtoehdon niille, jotka haluavat helpon ja huoletonta arjen liikkumisen — pieni pakkaus, paljon käytännöllisyyttä.
TiedotMG5 yllättää tilaratkaisuillaan ja käytännöllisyydellään — tavaratila on järkevä, sisätila suoraviivainen ja ajettavuus arkeen sopiva. Se on fiksun hintaluokan sähköauto, joka tarjoaa helpon arjen liikkumisen ilman turhia luksuskuvioita, eli looginen valinta käytännön ostajalle.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
15 200 - 20 300 €
|
Hinta
37 000 - 41 700 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
17,5 - 18,4 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
75 - 130 km
|
Sähköinen toimintasäde
310 - 400 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
48,3 - 57,7 kWh
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
425 - 440 kg
|
Omamassa
1 562 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
479 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 600 mm
|
|
Leveys
1 500 mm
|
Leveys
1 818 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 543 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
1 367 L
|
|
Kantavuus
250 kg
|
Kantavuus
455 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
-
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
8 hv
|
Teho hv
156 - 177 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
185 km/h
|
|
Vääntömomentti
21 - 40 Nm
|
Vääntömomentti
280 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
2
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
6 kW
|
Teho kW
115 - 130 kW
|
|
Iskutilavuus
479 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 023 - 2 025
|
Mallivuosi
2022
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Aixam
|
Merkki
MG
|